Share

شمارش آراء در انتخابات میان‌دوره‌ای شش نوامبر / ۱۵ آبان در ایالات متحده آمریکا ادامه دارد اما بیشتر شبکه‌های خبری اعلام کرده‌اند که دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را به دست آوردند. جمهوری‌خواهان بیشتر صندلی‌های خود را در مجلس سنا حفظ کردند و سه کرسی هم تا کنون از دموکرات‌ها پس گرفتند که به این ترتیب حزب اکثریت در این مجلس باقی خواهند ماند.

شاریس دیویدز اولین زن لزبن بومی آمریکایی است که به مجلس نمایندگان از ایالت کانزاس راه یافت. عکس از Whitney Curtis/AFP

در آخرین شمارش، دموکرات‌ها ۲۳ کرسی‌ای که نیاز داشتند تا با آن حزب اکثریت مجلس نمایندگان شوند را به دست آوردند و شبکه‌های خبری از جمله فاکس نیوز و سی‌ان‌ان این حزب را برنده انتخابات مجلس نمایندگان اعلام کردند. شمارش آراء ادامه دارد و آنها ممکن است صندلی‌های بیشتری را در این مجلس از آن خود کنند.

در انتخابات مجلس سنا اما دموکرات‌ها بازنده شب بودند و تا آخرین لحظه به‌روزرسانی این خبر سه کرسی را هم از دست داده بودند.

نتیجه فعلی، کنگره آمریکا را به دو قطب سنای جمهوری‌خواه و مجلس نمایندگان دموکرات تقسیم می‌کند که در برابر جامعه قطبی شده بر اساس موضوع نژادپرستی، مهاجرهراسی، اختلاف‌های فرهنگی، حقوق زنان، عدالت اجتماعی و مراقبت‌های پزشکی باید تصمیم‌های مهمی را بگیرند.

دموکرات‌ها اکنون قدرت این را دارند که چندین طرح در ارتباط با ریاست جمهوری دونالد ترامپ را که پیگیر آن بودند با قدرت بیشتری پیش ببرند. از جمله آنها می‌توانند بررسی اوراق مالیاتی دونالد ترامپ را در برنامه کاری خود بگذارند و پیگرد سیاسی نتیجه تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را ممکن کنند.

در سیاست داخلی، دموکرات‌ها می‌توانند سد راه تامین بودجه برای دیواری شوند که رییس‌جمهوری آمریکا وعده داده بین کشورش و کشور مکزیک خواهد کشید. این مجلس نمایندگان حتی می‌تواند طرح استیضاح دونالد ترامپ را هم به رای بگذارد. اما در نهایت باید دو سوم مجلس سنا که در دست جمهوری‌خواهان است، اخراج رییس‌جمهوری از سمت خود را تایید کنند که احتمال آن کم است.

در سیاست خارجی هم، مجلس نمایندگان دموکرات می‌تواند سیاست‌های سختگیرانه‌تری در رابطه با دستورات ویژه ریاست جمهوری در رابطه با پیمان‌ها و معاهده‌های که لغو یا تصویب می‌کند پیش بگیرد. این نمایندگان دموکرات همچنین می‌توانند سیاست‌های ترامپ را در رابطه با عربستان سعودی، روسیه، کره شمالی و ایران به چالش بکشند.

دموکرات‌ها برای اولین بار پس از انتخابات سال ۲۰۱۰، کنترل مجلس نمایندگان را از ژانویه ۲۰۱۹ به دست خواهند گرفت. مجلس نمایندگان آتی، دو دموکرات مسلمان دارد، یک زن لزبین بومی آمریکایی، یک زن بومی آمریکایی دیگر، جوان‌ترین زن اقلیت نژادی که تا کنون به مجلس نمایندگان راه یافته، اولین زن سیاه پوست از ماساچوست و بسیار نمایندگانی که مردم انتخاب کرده‌اند اما انتخاب‌های جریان اصلی حزب دموکرات نیستند.

حامیان بتو اروکی در تگزاس که نتوانست تد کروز سناتور جمهوری‌خواه را شکست دهد

از جمله آلکساندرا اوکازیو کورتز، ۲۹‌ساله جوان‌ترین نماینده مجلس نمایندگان در تاریخ آمریکا که از ایالت نیویورک به این مجلس راه یافته است. او نسل دوم مهاجران پورتوریکویی است و در کارزارهای انتخاباتی‌اش سیاست‌های مهاجرهراس دولت را هدف قرار داده بود. دو زن مسلمان هم در کنار او به مجلس نمایندگان راه یافتند: ایلهان عمر، پناهجویی از کشور سومالی و نماینده مردم مینه‌سوتا و رشیده طلیب، فلسطینی-آمریکایی، سوسیالیست و نماینده مردم میشیگان.

شاریس دیویدز، یک زن لزبین بومی آمریکایی هم توانست درایالت کانزاس، کوین یودر جمهوری‌خواه را که چهار دوره بر صندلی‌های مجلس نمایندگان نشسته بود شکست دهد. پیروزی شاریس دیویدز تاریخ‌ساز است چراکه او اولین زن بومی آمریکایی و اولین زن همجنسگراست که به مجلس نمایندگان آمریکا راه پیدا می‌کند.

پیروز انتخابات مجلس نمایندگان حزب سنتی دموکرات نبود. تعداد زیادی از نمایندگان زن، نمایندگانی که از اقلیت‌های نژادی، مهاجر، جنسی و جنسیتی هستند، از ابتدا نامزدهای جریان اصلی حزب دموکرات نبودند. این فرضیه که حزب دموکرات لازم است به رای‌دهندگان جوان، به اقلیت‌ها و به نیروهای پیشروی فرهنگی اجازه حضور بیشتر بدهد، در این انتخابات قوت گرفت. نانسی پلوسی، رهبر حزب اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان فعلی باید به فکر تغییر راهبردهای جذب نیروهایی باشد که با سیاست‌مداران جریان اصلی این حزب تفاوت‌های بنیادین دارند؛ نیروهایی که در زمینه موضوع عدالت اجتماعی و حقوق اقلیت‌ها، رادیکال‌تر و چپ‌تر هستند و حمایت مردمی هم دارند.

در انتخابات مجلس سنا اما نامزدهای اصلی حزب دموکرات بازنده مبارزات انتخاباتی بودند.در ایالت تگزاس، بتو اروکی که مقابل سناتور جمهوری‌خواه تد کروز نامزد شده بود، شکست خورد. بتو اروکی اگر چنانچه کروز را شکست می‌داد می‌توانست یکی از امیدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ باشد.

دموکرات‌ها در مجلس سنا دو کرسی بیشتر نیاز داشتند که به اکثریت برسند اما از ۳۵ کرسی‌ای که در این انتخابات بر سر آنها رقابت می‌شد، سه کرسی دموکرات را هم از دست دادند. سناتورهای دموکرات ایالت‌های میزوری، ایندیانا و داکوتای شمالی صندلی‌های خود را به رقبای جمهوری‌خواه باختند. رقابت‌ها در فلوریدا ادامه دارد و ممکن است که جمهوری‌خواهان باز هم در این ایالت کرسی کسب کنند.

سرنوشت تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و ۳۶ کرسی فرمانداری از ۵۰ ایالت آمریکا هنوز مشخص نیست و شمارش آراء تا ساعت‌های اول بامداد هفتم نوامبر ادامه خواهد داشت.


در همین زمینه:

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: چشم‌انداز ۴۰ کرسی بیشتر برای دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان

Share