Share

شرکت سایپا اعلام کرد که دلیل تحویل ندادن خودروی “کوئیک” به مشتریان، کسری یک قطعه است. مشخص شد که موضوع مربوط به جعبه‌دنده خودکار این خودروست که تولید بلژیک بوده و اکنون شرکت بلژیکی به دلیل تحریم‌های آمریکا همکاری با بازار ایران را لغو کرده است.

خودروی دنده اتوماتیک کوئیک دیگر به مشتریان تحویل داده نخواهد شد.

اسب بخار پرس، ۱۶ آبان اعلام کرد که دلیل توقف تحویل خودروی کوئیک تحریم‌های آمریکا و خروج یک شرکت بلژیکی از بازار ایران است که جعبه‌دنده خودکار این خط تولید را فراهم می‌کرده است.

شرکت بلژیکی Punch Powertrain – تولیدکننده جعبه‌دنده‌های خودکار (گیربکس اتوماتیک)- قرار بوده ابتدا جعبه‌دنده‌های مورد نیاز خط‌تولید خودروی کوئیک را به صورت وارداتی به ایران برساند و سپس خط تولید این چرخ‌دنده‌ها را با سرمایه‌گذاری ۸۰ درصدی خود شرکت بلژیکی در ایران تولید کند.

پس از بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا در چهار نوامبر، شرکت بلژیکی پانچ، جعبه‌دنده‌های خودکار CVT را که در چند خودروی شرکت سایپا از جمله کوئیک کاربرد دارند به ایران نفرستاده و موضوع سرمایه‌گذاری در بازار خودرو در ایران هم منتفی شده است.

در آخرین اطلاعیه‌ سایپا که روز ۱۳ آبان منتشر شد، به مشتریانی که خودروی کوئیک را پیش‌خرید کرده بودند پیشنهاد شده که خودروی ساینای دنده‌ای دریافت کنند یا از تحویل گرفتن خودرو انصراف بدهند.

سایپا کوییک و ساینا خودکار، خودروهایی بودند که قرار بوده اولین خودروهای دنده اتوماتیک ساخت ایران باشد. شرکت خودروسازی سایپا می‌گوید کوئیک به‌طور کامل توسط مهندسان ایرانی طراحی شده است. این بومی‌سازی شامل جعبه‌دنده خودکار خودرو نمی‌شود.

برخی احتمال می‌دهند که سایپا با حذف جعبه‌دنده‌ خودکار، خودروهای تولیدی را با جعبه‌دنده‌ دستی به مشتریان پیشنهاد کند.


در همین زمینه:

ایران بهشت خودروسازان: درآمد ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی سایپا در یک روز

 

Share