Share

جعفر والی از وضعیت تئاتر ایران به‌شدت انتقاد کرد و آن را ‌در تاریخ هنر دنیا و ایران بی‌سابقه دانست.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) جعفر والی، بازیگر باسابقه تئاتر ایران که در نمایش "ویتسک" نوشته گئورگ بوشنر به کارگردانی ناصر حسینی‌مهر بازی می‌کند از این که هنوز هیچ پاسخ روشنی از سوی مسئولان مرکز هنرهای نمایشی، شورای حمایت و خانه تئاتر برای حمایت از این نمایش ارائه نشده گلایه کرد.

نمایش "ویتسک" پاییز سال گذشته در تالار مولوی بر روی صحنه رفته بود.

در شکوائیه جعفر والی آمده است: " گویا این «شورای حمایت» تصمیم جدی گرفته که تیشه به ریشه تئاتر بزند. گل بود به سبزه نیز آراسته شد. ما گرگ نیستیم اما بسیار از این باران‌ها و طوفان‌ها دیده‌ایم. بسیاری چون شما آمدند و رفتند، شما هم چند روزی مهمان و مزاحم تئاتر خواهید بود. آن چه می‌ماند تئاتر و هنرمندان تئاتر است، و آن چه از شما می‌ماند امیدوارم نیک‌نامی باشد."

والی افزود: "‌در تاریخ هنر دنیا و ایران چنین چیزی بی‌سابقه است، از هفت خوان ضحاک باید گذشت. از هزارتوی سانسور و ممیزی باید جان سالم برد، با قرض و نزول وسایل کار را فراهم کرد، دو ساعت مانده به اجرا مجوز بگیری، هر شب با دلهره روی صحنه بروی، چون ممکن است فردا شب جلوی کارت را بگیرند، تازه نمایش می‌خواهد گُل کند باید بروی دنبال گرفتاری‌های پس از اجرا."

جعفر والی: ما گرگ نیستیم اما بسیار از این باران‌ها و طوفان‌ها دیده‌ایم. بسیاری چون شما آمدند و رفتند، شما هم چند روزی مهمان و مزاحم تئاتر خواهید بود. آن چه می‌ماند تئاتر و هنرمندان تئاتر است

این بازیگر و کارگردان تئاتر نوشته است: "دلت شور می‌زند: خدا کند دستمزد بچه‌ها را زودتر بدهند، مثل نمایش‌های قبلی یک سال طول نکشد. با دستمزد ناگرفته‌ات حاتم‌بخشی می‌کنی. دوستانت را می‌بوسی و می‌روی."

وی در این شکوائیه افزوده است: "خبر می‌دهند تشکیلاتی به نام «شورای حمایت از هنرمندان» راه انداخته‌اند خوشحال می‌شوی که سرانجام هنرمندان تئاتر هم پشت‌وپناهی پیدا کرده‌اند. بعد می‌خوانی و می‌شنوی که این حمایت نیست یک جور تهاجم است که اسمش را حمایت گذاشته‌اند."

والی با بیان این که امروزه تئاتر ما به "بنگاه معاملات ملکی، با دلال‌های پُرادای بی‌تجربه و بزن برو" تبدیل شده افزود: "نه دلالم، نه کارچاق کن، تا امروز بعد از شصت و چند سال سگ دو زدن در عرصه تئاتر هرگز با چنین وضعی برخورد نکرده‌ام."

پیش‌تر، محمد یعقوبی، نویسنده و کارگردان تئاتر و عضو اصلی هیأت مدیره‌ کانون نمایش‌نامه‌نویسان خانه‌ تئاتر ایران نیز از دخالت افراد جدید شورای حمایت در عملکرد شورای هنری تماشاخانه‌ها، "رفتارهای ممیزانه" آن‌ها و عدم دریافت حقوق گروه‌های تئاتر انتقاد کرده و گفته بود این وضعیت ناامن تئاتر را ناامن‌تر کرده است.

جعفر والی ۸۰ ساله از قدیمی‌ترین بازیگران و کارگردانان تئاتر ایران به‌شمار می‌رود که فعالیت خود را در عرصه تئاتر از سال ۱۳۳۶ آغاز کرد و از سال ۱۳۳۷ به‌عنوان کارگردان به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمد.

جعفر والی در عرصه سینما نیز فعال است. او در ابتدا به مدت ۱۰ سال در کار دوبله فیلم‌های سینمایی فعالیت کرد و سپس فعالیت در سینمای حرفه‌ای را از سال ۱۳۴۸ با بازی در فیلم "گاو" آغاز کرد.

جعفر والی پیش از بازی در نمایش "ویتسک" با همین گروه تئاتر در نمایش "اتاق شماره شش" نیز همکاری کرده بود و اعضای این گروه را کسانی دانسته بود که اهل "کاسب‌کاری" نیستند.

کارل گئورگ بوشنر، نویسنده نمایش‌نامه "ویتسک" در اکتبر ۱۸۱۳ در آلمان به دنیا آمد. وی که مبارزه سیاسی نیز می‌کرد در سال ۱۸۳۷ هنگامی که ۲۴ سال بیشتر نداشت در شهر زوریخ در اثر ابتلا به بیماری تیفوس درگذشت.

معروف ترین اثر او همین نمایش‌نامه "ویتسک" است که در سال ۱۸۳۶ آن را نوشته است.

این نمایش‌نامه یکی از نخستین نمایش‌نامه‌هایی است که شخصیت‌های اصلی آن را طبقات پایین اجتماع تشکیل می‌دهند.

"ویتسک" تراژدی دردناکی است درباره زندگی، عشق و حسادت‌های سرباز ناچیز و بیچاره‌ای که بازیچه اجتماع و انسان‌ها شده است.

بوشنر این اثر را بر مبنای زندگی واقعی مردی به همین نام نوشت که پس از یک محاکمه جنجالی اعدام شد.

به‌جز جعفر والی در اجرای این اثر نمایشی در ایران بازیگرانی چون هوشنگ قوانلو، پرویز بزرگی، شهروز دل‌افکار، مژگان خالقی، عباس منتظری، پوریا سلطان‌زاده و ابراهیم شریعت‌نیا ایفای نقش کردند.

 

Share