Share

منابع ترکیه قبلا گفته بودند که یک فایل صوتی که قتل قاشقجی را مستند کرده، در دست دارند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه پیش از سفر خود به فرانسه برای شرکت در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول گفته که عربستان می‌داند که قاتل خاشقجی که در میان گروه‌ ۱۵ نفره‌ای که روز قبل از وقوع قتل به ترکیه آمدند قرار دارد، کیست.

اردوغان همچنین گفته که او احتمالا با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در پاریس دیدار خواهد کرد.

پلیس ترکیه عملیات جست‌وجوی جسد خاشقجی را متوقف کرده است اما تحقیقات جنایی در این زمینه ادامه دارد.

برخی از منابع خبری گزارش داده بودند که در محل اقامت سفیر عربستان در ترکیه اسید پیدا شده است. محل اقامت سفیر فاصله اندکی با کنسولگری عربستان در استانبول دارد. بر اساس برخی از گزارش‌ها، احتمال دارد که جسد خاشقجی در اسید حل شده باشد.

عربستان سعودی پیش‌تر می‌گفت که خاشقجی کنسولگری را ترک کرده است. بعدا گفته شد که او در جریان حادثه‌ای درگذشته. سرانجام عربستان تایید کرد که او کشته شده است اما کشته شدن او برنامه‌ریزی شده نبوده است.

مقامات ترکیه و عربستان سعودی بازرسی‌های مشترکی از کنسولگری و محل اقامت کنسول انجام داده‌اند، اما اردوغان می‌گوید که برخی مقامات سعودی همچنان سعی دارند این جنایت را بپوشانند.

دادستان استانبول روز ۳۱ اکتبر اعلام کرد که خاشقجی به محض ورود به کنسولگری کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

عربستان اعلام کرده که ۱۸ نفر را در این زمینه دستگیر کرده و پنج مقام ارشد حکومتی را در ارتباط با این پرونده از کار برکنار کرده است.

روز گذشته خبرنگار ایرانی گاردین، سعید کمالی دهقان در توییتی ادعا کرد که دلیل قتل خاشقجی این بوده که او اطلاعات مربوط به ارتباط شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال با عربستان را در اختیار او گذاشته است. توییت‌های او بعدا پاک شد.

گاردین هنوز در این زمینه اظهارنظر رسمی نکرده است.

اردوغان: فرمان قتل خاشقجی در بالاترین سطوح حکومت سعودی صادر شد

Share