Share

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی گفته است گرچه تنها کلمه «غذا» و «دارو» در فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، اما تحریم‌های بانکی، کشتیرانی و بیمه باعث بروز مشکلاتی می‌شود که به تبع آن‌ها واردات این کالاها همچون شرایط عادی گذشته انجام نمی‌شود. مسعود بصیری در عین حال تاکید کرده است ایران روش‌های خود را برای تامین محصولات غذایی دارد و دچار مشکل نمی‌شود.

امضای دونالد ترامپ بر دستور بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران،‌ ۸ مه ۲۰۱۸ ــ عکس از آرشیو

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اما فروشندگان خارجی غذا و دارو نمی‌توانند پول خود را از واردکنندگان ایرانی دریافت کنند و این مساله می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در واردات این محصولات شود.

به گفته بصیری سخنان و مواضع مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که واردات دارو و مواد غذایی تحریم نیست با واقعیت نخوانده و نادرست است:

«اتفاقا هدف تحریم‌های آمریکا غذا و دارو است. مقامات آمریکایی مدام در بوق و کرنا می‌کنند که غذا و دارو مشمول تحریم‌ها نیست، اما از طرف دیگر از روش‌هایی استفاده می‌کنند که واردات کالا از جمله محصولات غذایی و دارویی را برای ایران دشوار می‌کند. آمریکا تنها کلمه “غذا” و “دارو” را تحریم نکرده، اما در عمل برای واردات این کالاها مانع‌تراشی می‌کند.»

این مقام وزارت کشاورزی مثالی هم برای گفته‌های خود آورده است:

«به شرکت‌های اروپایی اعلام می‌شود در صورت معامله با ایران از نقل و انتقالات پولی با آمریکا محروم می‌شوند، یا در مواردی کانتینر گوشت برزیلی در بین راه متوقف شده و واردکنندگان مجبور شده‌اند راه‌های دیگری را امتحان کنند.»

موضوع مستثنی بودن دارو و مواد غذایی از تحریم‌های اعمال ‌شده علیه ایران، نه ‌فقط در این دور جدید تحریم‌ها که در تدوین گام‌به‌گام نظام قبلی تحریم‌ها که از ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ میلادی صورت گرفت همواره مورد تأکید دولت آمریکا بوده است. موضوعی که سیاستمداران ایرانی به شدت آن را رد می‌کنند و نقطه تمرکز تحریم‌های آمریکا را ضربه به معیشت و سلامت مردم ایران می‌خوانند.

  • بیشتر بخوانید:

چگونه تحریم‌های آمریکا واردات غذا و دارو به ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

Share