Share

جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه رأی‌گیری برای تعیین حکومت محلی در شرق اوکراین را آغاز کرده‌اند. دولت مرکزی و غرب این انتخابات را غیرقانونی می‌دانند.

رأی‌دهندگان در دونتسک،‌ ۱۱ نوامبر ــ عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ساکنان مناطق تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین یکشنبه ۱۱ نوامبر / ۲۰ آبان در انتخابات محلی شرکت کردند.

رأی‌دهندگان در این انتخابات سران حکومت و قانون‌گذاران در جمهوری‌ خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک،‌ جمهوری‌های خودخوانده شورشیان شرق اوکراین را انتخاب خواهند کرد.

جدایی‌طلبان اوکراین از بهار ۲۰۱۴ تا کنون تحت حمایت روسیه علیه دولت مرکزی در این مناطق جنگیده‌اند و اعلام استقلال کرده‌اند. بر اساس توافقی که ۲۰۱۵ برای پایان جنگ بین طرفین به امضا رسید، قرار بود انتخابات محلی در این مناطق برگزار شود.

اما دولت مرکزی اوکراین، ایالات متحده و اتحادیه اروپا انتخابات یکشنبه را غیرقانونی خوانده‌اند زیرا به گفته آنها دولت مرکزی هیچ کنترلی بر این مناطق ندارد. جدایی‌طلبان در مقابل انتخابات محلی را قدمی کلیدی به سوی استقرار دموکراسی در این منطقه آشوب‌زده توصیف کرده‌اند.

توافق‌نامه صلح «مینسک ۱» که در فوریه ۲۰۱۵ امضا شد، ضمن اعلام پایان درگیری‌های نظامی در منطقه دونتسک از طرفین درگیری خواسته بود تا سلاح‌های سنگین را از منطقه مرزی خارج کنند و به راه‌حل سیاسی برای پایان بحران وفادار بمانند.

پس از آن در ۲۰ فوریه ۲۰۱۷ در اجلاسی در مونیخ یک توافق تازه آتش‌بس با نام «مینسک ۲» از سوی طرفین امضا شد تا سلاح‌های سنگین همچون توپ و تانک از شرق اوکراین به طور کامل بیرون برده شود.

طرفین درگیری‌ها هیچ یک از این آتش‌بس‌ها را به طور کامل رعایت نکرده‌اند. جنگ در شرق اوکراین تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته.


در همین زمینه

بالاگرفتن تنش‌ها در شرق اوکراین

Share