Share

شورای نگهبان لایحه «سی اف تی» یکی از لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی را رد کرده است. وزیر خارجه ایران تلویحاً گفته یکی از دلایل مخالفت با لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی این است که بسیاری از پولشویی در ایران منفعت می‌برند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفته است:

«بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم، اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.»

۱۳ آبان یک ‌روز پیش از اجرایی‌شدن تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شورای نگهبان لایحه پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را علی‌رغم اصرار دولت بر اهمیت تصویب آن رد کرد. از این لایحه به عنوان مهم‌ترین لایحه از مجموع لوایج چهارگانه مبارزه با پولشویی یاد شده است. به گفته بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی «حل بسیاری از مشکلات امروز کشور در گرو حل سی‌اف‌تی است.»

«گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) در نشست خود که از ۲۲ تا ۲۷ مهر برگزار شد اعلام کرد که یک بار دیگر تا فوریه سال آینده میلادی (بهمن‌ سال جاری) به ایران مهلت می‌دهد به بخش بزرگی از برنامه عملیاتی برای پیوستن به این گروه عمل کند. این مهلت به زودی به سر می‌رسد. به گفته محمد جواد ظریف، دولت توان مقابله با «فضاسازی‌ها»‌ی کسانی که از پولشویی نفع می‌برند و به همین سبب با تصویب لوایح مبارزه با پولشویی مخالفت می‌کنند را ندارد:

 «با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند.»

ظریف اما بلافاصله یادآوری کرد که قصد ندارد دستگاه خاصی را متهم به فضاسازی علیه تصویب لوایح مبارزه با پولشویی کند:

«من هیچ دستگاهی را متهم نمی‌کنم. من افرادی که در این قضیه منافع دارند را پشت القا این تصورات می‌دانم.»

در روزهای گذشته برخی از منصوبان رهبر جمهوری اسلامی از جمله امامان جمعه از شورای نگهبان خواسته بودند مصوبه مجلس در لوایج چهارگانه را رد کند. آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده خامنه‌ای در خراسان رضوی، جمعه گذشته گفته بود سی اف تی «حرام و نامشروع» است. او ادعا کرده بود که برخی نمایندگان به «قرآن» پایبند نیستند.

دفتر رهبر جمهوری اسلامی نامه‌ای به مجلس ارسال کرده که بر اساس آن آیت‌الله خامنه‌ای ظاهراً با بررسی این لوایح در مجلس شورای اسلامی مخالفت نکرده. اجرایی شدن «ساز و کار ویژه» اتحادیه اروپا بر اساس مبادله پایاپای نفت با کالا و خدمات به تصویب این لوایح ربط پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

شورای نگهبان لایحه پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را رد کرد

Share