Share

هیئت کوهنوردی استان خراسان ‌رضوی در بخشنامه‌ای به باشگاه‌های این استان اعلام کرد که اجازه همسر زنان متأهل و اجازه پدر زنان مجرد و زیر ۲۰ سال برای شرکت در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی الزامی است.

کوهنوردی زنان و دختران در خراسان ‌رضوی بدون اجازه همسر یا پدر ممنوع شد

کوهنوردی زنان و دختران در خراسان ‌رضوی بدون اجازه همسر یا پدر ممنوع شد

در این بخشنامه که ۱۳ آبان به باشگاه‌های کوهنوردی این استان ابلاغ شده، آمده است که این تصمیم «در جهت رعایت ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی و نیز فتاوای علمای دین، برای صیانت از بنیان و اساس خانواده‌ها» گرفته شده است.

در ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی آمده است: «در روابط زوجین ریاست خانواده از خصائص شوهر است.»

بخشنامه هیئت کوهنوردی استان خراسان ‌رضوی هدف از گسترش روزافزون فعالیت‌های «به اصطلاح ورزشی با عناوین تورهای طبیعت‌گردی، کوه‌پیمایی و… به صورت مختلط  (…) را کسب درآمد نامشروع و ترویج بی‌بندوباری اخلاقی، کشف حجاب بانوان و رواج بی‌حیایی و بی‌قیدی» خوانده و مدعی شده که کوهنوردی و طبیعت‌گردی «منجر به ارتباطات غیراخلاقی و نامشروع مردان و زنان شده و فرهنگ و ریشه اصیل ایران اسلامی و بنیان خانواده‌ها را هدف قرار داده است».

خراسان رضوی از جمله استان‌های ایران است که در آن مقام‌های مسئول و مراجع دینی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای برگزاری برنامه‌های هنری از جمله کنسرت‌ها وضع کرده‌اند. احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این استان و امام جمعه مشهد همواره از مدافعان چنین قوانین سخت‌گیرانه‌ای بوده است.

بیشتر بخوانید:

رئیس دادگستری خراسان رضوی: قطع دست دزد گوسفند حد خدا بود

Share