Share

سازمان عفو بین‌الملل جایزه اعطایی خود به عنوان «سفیر وجدان» را از آنگ سان سوچی که عملا رهبری کشور میانمار (برمه) را برعهده دارد، پس می‌گیرد.

آنگ سان سوچی، رهبر میانمار

این سازمان حامی حقوق بشر دلیل این امر را کوتاهی خانم سوچی در موضع‌گیری صریح و حمایت از اقلیت مسلمان روهینگیا اعلام کرده و گفته است از این عدم حمایت «بسیار دلزده و سرخورده» است.

جایزه سفیر وجدان سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۰۹ و زمانی که خانم سوچی در حصر خانگی بود به او اهدا شد.

این سیاستمدار ۷۲ ساله میانماری جایزه نوبل صلح را نیز دریافت کرده است.

این تازه‌‎ترین جایزه‌ای‌ست که از خانم سوچی پس گرفته می‌شود.

پیش از این پارلمان کانادا نیز شهروندی افتخاری خانم سوچی را لغو کرد.

در نامه‌ای که از سوی کومی نایدو، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل خطاب به خانم سوچی نوشته شده، آمده است: «از اینکه شما دیگر نماد امید، شجاعت و دفاع جاودان از حقوق بشر نیستید بسیار دلسرد شده‌ایم. انکار عمق و گستره فجایعی که علیه روهینگیا جریان دارد به معنی نبود چشم‌انداز برای بهبود شرایط است.»

این تصمیم عفو بین‌الملل که زمانی خانم سوچی را «چراغ هدایتی برای دموکراسی» خوانده بود، همزمان با هشتمین سالگرد آزادی خانم سوچی از حصر خانگی گرفته شده است.

خانم سوچی در سال ۲۰۱۶ عملا رهبری بخش غیرنظامی کشور میانمار با اکثریت بودایی را به دست گرفت. او از آن زمان برای محکوم کردن اقدامات ارتش این کشور علیه اقلیت روهینگیا تحت فشار بین‌المللی بوده اما حاضر به موضع‌گیری علیه آن نشده است. او حتی از دستگیری دو خبرنگار خبرگزاری رویترز که مشغول تحقیق درباره رفتار با این اقلیت بودند، دفاع کرده است.

هر چند بازرسان سازمان ملل متحد به دنبال تحقیق درباره فجایع روی داده علیه اقلیت روهینگیا به این نتیجه رسیدند که خانم سوچی در این نسل‌کشی دست نداشته است، اما به گفته عفو بین‌الملل او از اقتدار اخلاقی خود نیز برای جلوگیری از قتل هزاران نفر از این اقلیت و تجاوز به هزاران نفر دیگر استفاده نکرده است.

دست‌کم ۷۰۰ هزار روهینگیایی در جریان خشونت‌های نظامیان میانمار در سال گذشته در استان راخین، این کشور را ترک کرده‌اند.


  • در همین زمینه

آیا جهان در مورد آنگ سان سوچی دچار سوءتفاهم بوده است؟

Share