Share

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خبر از طراحی گام به گام سامانه‌ای داد که از طریق آن هر شهروند بتواند به طور شفاف با یک “کلیک” از میزان درآمد یک موقوفه یا امامزاده و چگونگی هزینه‌کرد آن اطلاع پیدا کنند.

صنعت امام‌زاده‌سازی در ایران: ۸۱۵۱ امام‌زاده با شجره‌نامه و تعداد بی‌شماری بقعه جعلی

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مصطفی حسینی در همایشی در سمنان اظهار کرد که سیاست جدید این سازمان و برنامه مسوولانش “شفافیت سازی”در خصوص موقوفات کشور خواهد بود:

«انتظار می رود که حتی روسای شهرستانی اوقاف به صورت ماهانه عملکرد خود را به مردم و رسانه اعلام کنند چرا که اگر شفافیت نباشد نباید انتظار داشته باشیم که مردم مالی را عمر خود را صرف به دست آوردن آن کردند را صرف ایجاد موقوفات جدید کنند».

سازمان اوقاف و امور خیریه زیر نظر علی خامنه‌ای رهبر ایران اداره می‌شود و مسئله نامشخص بودن درآمد اماکن مذهبی و سهم سازمان اوقاف و امور خیریه از این درآمدها فشارهایی را بر روی این سازمان ایجاد کرده است. احمد شرفخانی، معاون فرهنگی این سازمان اعلام کرده بود میزان درآمد سالانه سازمان اوقاف و امور خیریه از  ۸ هزار و ۱۵۱ «امامزاده»‌ای که  در ایران به ثبت رسیده‌اند «ناشفاف» است. تابستان سال گذشته نیز گروهی از نمایندگان مجلس پس از اینکه این سازمان بودجه‌ای هفت‌هزار میلیارد تومانی از دولت درخواست کرده بود، خواستار «تحقیق و تفحص» از سازمان اوقاف و امور خیریه شده بودند. اما سازمان اوقاف اعلام کرده بود که ۵۲ درصد امام‌زاده‌ها «درآمدزایی» ندارند و از هدایا و نذورات سهمی نبرده‌اند. از سوی دیگر ولی‌الله عادلی مدیرکل امور اجتماعی و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف نیز خبر از ممنوعیت ساخت امامزاده جدید داد که به گفته او این ممنوعیت با هدف مبارزه با خرافات انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

ساخت امام‌زاده جدید در ایران ممنوع شد

Share