Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ شهروند سعودی را که ظاهراً در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول دست داشتند تحت تحریم اقتصادی قرار داد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگاری که در کنسولگری عربستان در استانبول سر به نیست شد

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه ۱۵ نوامبر/ ۲۴ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۷ شهروند سعودی در «قتل بی‌رحمانه یک روزنامه‌نگار ساکن آمریکا دست داشته و باید با پیامدهای این عمل مواجه شوند.»

منوچین در این بیانیه خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا به تحقیقات خود در پرونده قتل جمال خاشقجی ادامه می‌دهد و رفتار عربستان سعودی در رویارویی با مخالفان سیاسی و روزنامه‌نگاران را هم زیر نظر دارد.

دادستانی کل عربستان سعودی در نشست خبری پنجشنبه ۱۵ نوامبر / ۲۴ آبان خود اعلام کرد که «درخواست صدور حکم اعدام ۵ تن از آمران و عاملان قتل خاشقجی، از سوی دادستانی ارائه شده است.»

بیانیه وزارت خرانه‌داری آمریکا ساعتی بعد از برگزاری نشست خبری دادستانی کل عربستان منتشر شده است.

در فهرست ۱۷ نفره‌‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرده نام سعود القحطانی و ماهر المطرب، دو مشاور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، و همچنین محمد العتیبی، کنسول سعودی در استانبول دیده می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که تحریم این اشخاص «گام مهم» آمریکا در واکنش به پرونده قتل خاشقجی است. پمپئو گفته است:

«وزارت خارجه آمریکا همچنان همه شواهد و مدارک مستدل [در پرونده خاشقجی] را بررسی می‌‌کند و کنگره را در جریان این پرونده قرار می‌دهد و با کشورهای دیگر برای مجازات عاملان و آمران قتل خاشقجی همکاری می‌کند.»

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی سه‌شنبه ۲ اکتبر / ۱۰ مهر به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود که گواهی تجرد بگیرد اما دیگر بازنگشت. یک تیم ۱۵ نفره از عربستان او را در کنسولگری به قتل رساندند.

بیشتر بخوانید:

دادستان سعودی برای پنج متهم قتل خاشقجی درخواست اعدام کرد

Share