Share

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که پلیس این کشور در ارتباط با پرونده عثمان کاوالا، فعال مدنی و تجاری ترکیه و سازمان فرهنگی او، ۱۲ فعال فرهنگی، از جمله دو چهره سرشناس دانشگاهی را روز جمعه ۱۶ نوامبر / ۲۵ آبان بازداشت کردند.

از راست به چپ: بتول تانبای، تورگوت ترهانلی و عثمان کاوالا

از راست به چپ: بتول تانبای، تورگوت ترهانلی و عثمان کاوالا

به‌گزارش رویترز، عثمان کاوالا، یک سال پیش در اکتبر ۲۰۱۷ / مهر ۱۳۹۶ به اتهام همکاری با کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شد.

کاوالا رئیس نهاد فرهنگی «آنادلوکالچر» است و پلیس استانبول در آن زمان دفتر این نهاد را مورد بازرسی قرار داده و کامپیوترهای آن را خارج کرد. کاوالا حین بازگشت از نشستی در غازیانتپ واقع در جنوب شرقی ترکیه و در فرودگاه آتاتورک استانبول بازداشت شد.

گروه‌های حقوق بشری و اعضای پارلمان اروپا بارها خواهان آزادی عثمان کاوالا شده‌اند. هنوز حکمی علیه او صادر نشده است.

در میان بازداشت‌شدگان روز جمعه، تورگوت ترهانلی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه بیلگی استانبول و بتول تانبای، استاد ریاضی در دانشگاه بغازیچی استانبول، که در سال جاری به‌عنوان معاون ریاست انجمن ریاضی‌دانان اروپا انتخاب شد، دیده می‌شوند.

خبرگزاری دولتی آناتولی گفته است که دادستان استانبول در مجموع خواستار بازداشت ۲۰ مظنون شده بود و پلیس حملات همزمانی را به نشانی‌های مختلف انجام داده است.

اعضای دیگر نهاد فرهنگی «آنادلوکالچر» نیز در میان بازداشت‌شدگان هستند. یکیت اکمکچی و هاکان آلتینای، از اعضای هیئت مدیره این نهاد فرهنگی هم بازداشت شده‌اند. هنوز اتهام این افراد معلوم نیست. «آنادلوکالچر» فعالیت‌های فرهنگی و حقوقی انجام می‌دهد.

سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در پایان ماه اکتبر در بیانیه‌ای خواهان آزادی بی‌قید و شرط عثمان کاوالا شدند.

از زمان کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶، دولت ترکیه ۷۷ هزار نفر را در دادگاه‌ها محاکمه کرده، ۱۵۰ هزار نفر از کارمندان بخش‌های مختلف را از کار برکنار یا به حالت تعلیق در آورده و ده‌ها رسانه و روزنامه را بسته است.

پلیس ترکیه همچنان به بازداشت کسانی که متهم به همکاری با فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی ساکن آمریکا شده‌اند می‌پردازد. دولت ترکیه گولن را مسئول کودتای ۲۰۱۶ می‌داند اما او این اتهام را رد می‌کند.

خبرگزاری آناتولی روز جمعه همچنین گزارش داد که دادستانی دستور بازداشت ۱۸۸ نفر دیگر، از جمله ۱۰۰ نفر از پرسنل سابق نیروی هوایی را در ارتباط با شبکه گولن صادر کرده است. تاکنون در این عملیات ۸۶ نفر بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه ۹۰ نفر را به اتهام همکاری با پ‌ک‌ک بازداشت کرد

Share