Share

یک سرباز وظیفه در برابر ستاد فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی با نیم‌تنه برهنه دست به اعتراض زد.

اعتراض سرباز وظیفه در برابر ستاد فرماندهی ارتش، شنبه ۲۶ آبان

تصاویر این اعتراض را وب‌سایت خبری «رویداد ۲۴» شنبه ۲۶ آبان منتشر کرده است. به گزارش این وب‌سایت،‌ سرباز وظیفه معترض به دلیل مجروحیت حین دوران سربازی خواهان برخورداری از امتیازهای «جانبازی» است.

جزئیات بیشتری از این اعتراض منتشر نشده. سربازان وظیفه‌ای که به ویژه در نقاط مرزی خدمت می‌کنند، گاه در درگیری با گروه‌های شورشی مسلح یا گروه‌های قاچاقچی کشته و زخمی می‌شوند.

خدمت سربازی اجباری که مقام‌های جمهوری اسلامی آن را «مقدس» می‌خوانند، در دوران رضا شاه پهلوی برقرار شد. مردان جوان ایرانی باید دو سال را اجباراً در سربازی بگذرانند وگرنه از بسیاری حقوق شهروندی محروم می‌شوند.

لغو سربازی اجباری یکی از بحث‌های همیشگی در سال‌های گذشته بوده. بر اساس پژوهش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره خدمت نظام وظیفه در ۱۹۷ کشور جهان، ۱۱۲ کشور اساساً سربازی ندارند و در ۲۸ کشور سربازی اجباری یک سال یا کمتر از آن است و در ۲۰ کشور نیز همچون ایران سربازی اجباری ۱۸ ماه یا بیشتر است. ۱۴ کشور نیز سربازی اختیاری دارند و در ۸ کشور سربازی به معنای استفاده از نیروهای وظیفه در امور مدنی و غیرنظامی است.

انتقادها به سربازی در ایران علاوه بر اجباری بودن آن، شامل طولانی بودن زمان خدمت، عدم پرداخت دستمزد متناسب، وجود تبعیض،‌ ایجاد مشکلات روحی و نیز ایجاد مشکلاتی برای اشتغال، تحصیل و ازدواج می‌شود.

شلیک سرباز وظیفه‌ها به خود و دیگر هم‌قطارانشان در طول سربازی نیز پدیده‌ای تکرارشونده در ایران است. دوشنبه ۲۶ تیر سال جاری یک سرباز وظیفه پس از ورود به آسایشگاه در پادگان آبیک قزوین، هم خدمتی هایش را به رگبار بست و دست‌کم سه تن کشته شدند. سه هفته بعد در تهران اتفاق مشابهی افتاد.


در همین زمینه

یک سرباز دیگر هم‌خدمتی‌هایش را به گلوله بست

Share