Share

دادگاهی در یزد سه شهروند بهایی، به نام‌های ناصر باقری، شهروند یزدی، فائز باقری، پسر او و روحا ایمانی،‌ از اهالی کرمان را به ترتیب به ۹ ماه، ۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.

سه شهروند بهایی در یزد دستگیر و در مجموع به چهارسال و نیم حبس محکوم شدند

به گزارش وبسایت خبری هرانا وابسته به فعالان حقوق بشر ایران، هر سه این افراد نزدیک به چهار سال پیش بازداشت و چند ماه بعد با قید وثیقه آزاد شده بودند. همسر ناصر باقری، فریبا اشتری، در زمان دستگیری پسر و همسرش در زندان و در حال گذراندن محکومیت دو سال خود بوده است.

ناصر باقری و فرزندش فائز باقری در زمستان ۹۳ در منزل خود بازداشت شدند. در زمان بازداشت نیروهای امنیتی منزل آنها را تفتیش کرده و برخی وسایل آنها را ضبط کرده بودند. این سومین بار در طی یکسال بود که منزل خانوده باقری تفتیش می‌شد. در تیرماه ۹۴ اما ناصر و فائز باقری با قید وثیقه آزاد شدند.

روحا ایمانی نیز در بهار ۹۴ در منزل خود در یزد بازداشت شده بود. ماموران امنیتی به خانه او هجوم آورده و با ترساندن اهالی خانه و ضبط وسایل شخصی همه اعضای خانواده، ایمانی را بازداشت و به اداره اطلاعات یزد انتقال دادند. او نیز در تیرماه ۹۴ به قید وثیقه آزاد شده بود.

قانون اساسی جمهوری اسلامی بهاییان را به عنوان اقلیتی دینی در ایران به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب سال ۵۷ در ایران، حقوق بهاییان از جمله حق تحصیل و حق کسب و کار به شکلی سیستماتیک نقض شده است و شهروندان بهایی در ایران از حق آزادی‌ عقیده و باور برخوردار نیستند. این محرومیت سیستماتیک در حالی‌ست که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس آمار منابع غیررسمی بیش از ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارشی در ۱۶ اکتبر/ ۲۴ مهر ۱۳۹۷ منتشر کرد که در آن به دستگیری‌ و بازداشت‌ ده‌ها شهروند بهایی در شیراز، اصفهان، کرج و دیگر شهرها در تابستان و پاییز اشاره می‌کند. به تصریح این گزارش، شهروندان بهایی اغلب بدون اتهامی مشخص و آشکار بازداشت می‌شوند.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به این بازداشت‌ها از حسن روحانی به عنوان رییس‌ جمهوری اسلامی و کابینه او خواست به عدم مسئولیت‌پذیری در آزار بهایی‌ها پایان دهند و مانع نقض حقوق شهروندان بهایی شوند.

او با اشاره به بازداشت مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، به علت حمایت از حقوق بهاییان گفت: «مقامات، کارزار تهدید و آزار و اذیت‌های خود را با بازداشت مقام منتخبی که جرات اعلام همبستگی با هموطنان بهایی‌اش را داشته است، افزایش هم ‌داده‌اند».


در همین زمینه:

دیده‌بان حقوق بشر: روحانی و کابینه‌اش مسئولیت آزار بهاییان را بپذیرند

Share