Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید نیروهای امنیتی دولت دمشق بیش از ۷۰۰ آواره سوری را که قصد بازگشت به خانه‌هایشان داشتند بازداشت کرده‌اند. این افراد از کشورهای همسایه از جمله ترکیه، لبنان و اردن، یا از کمپ‌های آوارگان در شمال و بیابان شام به خانه‌های خود در مناطق تحت اشغال رژیم سوریه بازمی‌گشتند.

دستگیری و سربازگیری اجباری جوانان موجب نگرانی فعالان سوری شده (عکس از آرشیو)

دیده‌بان حقوق بشر سوریه از «منابع موثق» اطلاع یافته که این دستگیری‌ها از اوایل اکتبر تا ۱۷ دسامبر انجام شده و بیشتر افراد پس از بازجویی‌ آزاد شده‌اند. اما ۲۳۰ نفر از آنها هنوز در زندان‌ها و اردوگاه‌های مختلف رژیم در بازداشت به سر می‌برند.

روسیه پیش از این در پشتیبانی از طرح رژیم برای «آشتی ملی» تضمین داده بود که در صورت بازگشت آوارگان خطری متوجه آنها نیست.

بنا به گزارش‌ دیده‌بان حقوق بشر سوریه، بسیاری از مردان جوانی که به سوریه بازگشتند برای انجام خدمت اجباری سربازی به سربازخانه‌های رژیم فرستاده شده‌اند. برخی دیگر نیز در بدو ورود دستگیر و وادار شدند که در رده‌های دولتی خدمت کنند.

دستگیری و سربازگیری اجباری جوانان موجب نگرانی فعالان سوری شده که پیشاپیش نسبت به بی‌اساس بودن وعده‌های دمشق درباره آشتی ملی و شهرک‌های حائل هشدار داده بودند.

سازمان ملل می‌گوید در حالی‌که جنگ هنوز پایان نیافته به‌رغم خطرهای موجود بیش از یک میلیون آواره سوری به خانه‌های خود بازگشته‌اند. بیشترین آن‌ها کسانی هستند که در داخل کشور آواره شده بودند. دولت سوریه شمار کسانی را که به خانه‌های خود بازگشته‌اند بسیار بیشتر از این آمار می‌داند و می‌گوید تعداد آن‌ها ۳,۵ میلیون نفر است.

از سال ۲۰۱۱ جنگ در سوریه ادامه دارد. در این مدت رژیم سوریه با کمک روسیه، ایران و دیگر متحدانش موفق شده است که بخش وسیعی از کشور را به تصرف خود در آورد.


در همین زمینه:

بیش از یک میلیون آواره سوری به کشور خود بازگشته‌اند

Share