Share

همزمان با آماده‌سازی مذاکرات صلح یمن زیر نظر سازمان ملل متحد، نیروهای ائتلاف عربی به‌رهبری عرستان سعودی بار دیگر به بندر استراتژیک حدیده حمله کردند. آن‌ها می‌گویند شیعیان حوثی تلاش کرده‌اند تا به سمت مواضع استقرار نیروهای دولتی یمن حمله کنند.

نیروهای دولتی یمن در اطراف حدیده ـ عکس از آرشیو

نیروهای دولتی یمن در اطراف حدیده ـ عکس از آرشیو

ژنرال ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف عربی صبح سه‌شنبه ۲۰ نوامبر / ۲۹ آبان در نشست خبری توقف درگیری‌ها در حدیده را تکذیب کرد و گفت این ائتلاف در حال حاضر خط نبردها را به چهار کیلومتری بندر و سه کیلومتری مرکز حدیده رسانده است.

ترکی مالکی با بیان این‌که عملیات نظامی همچنان پیش خواهد رفت، هدف از این عملیات را نابودی راه‌های تدارکاتی شیعیان حوثی‌ در مناطق مختلف حدیده عنوان کرد.

درگیری‌ها شامگاه دوشنبه ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان آغاز شد و شاهدان عینی از حمله جنگنده‌های ائتلاف عربی به دست‌کم ۱۰ موضع حوثی‌ها خبر داده‌اند. همچنین، شیعیان حوثی نیز مواضع طرفداران حکومت عبد ربه منصور هادی را با موشک‌های کوتاه‌برد هدف قرار دادند.

شبکه العربیه، نزدیک به عربستان سعودی از درگیری‌های شدید و پراکنده میان نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان حوثی در محله هفتم ژوئیه، خیابان صنعا و شهر الصالح واقع در شمال شرق حدیده خبر داد و نوشت: «دلیل این درگیری‌ها تلاش حوثی‌ها برای پیشروی به سوی مواضع استقرار نیروهای ارتش است.»

به‌گفته العربیه، شبه‌‌نظامیان حوثی گاهی خمپاره‌های توپخانه‌ای به محله‌های مسکونی و خیابان‌های تحت کنترل نیروهای ارتش شلیک کرده‌اند.

رسانه‌های نزدیک به شیعیان حوثی نیز از حملات گسترده به مواضع نیروهای طرفدار دولت در ۱۶ کیلومتری حدیده خبر دادند.

ائتلاف عربی، به‌رهبری عربستان سعودی ابتدا ۱۳ ژوئن / ۲۳ خرداد حمله به مواضع حوثی‌ها در حدیده را آغاز کرد. دو طرف در پی فشارهای بین‌المللی به آتش‌بس تن دادند. اما درگیری‌ها از آن پس کمابیش ادامه داشت و روند صلح یمن علی‌رغم تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بی‌نتیجه ماند. شنبه ۸ سپتامبر / ۱۷ شهریور یک تلاش دیگر برای پیشبرد مذاکرات صلح در یمن شکست خورد و پس از آن درگیری‌ها شدت گرفت.

دور جدید حملات نیروهای دولتی و ائتلاف عربی به حدیده از یکم نوامبر / ۱۰ آبان آغاز شد که بیش از ۵۹۰ نفر از جمله ۴۶۰ نفر از شورشیان حوثی، ۱۲۵ نفر از نیروهای وفادار به دولت یمن و هفت غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شدند.

حدیده در چهار روز آخر شاهد آرامشی نسبی بود.

روز گذشته، دوشنبه ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور از تلاش‌های سازمان ملل برای صلح در یمن حمایت می‌کند. حوثی‌‌های یمن هم در همان روز اعلام کردند که آماده‌اند در تمامی جبهه‌ها عملیات نظامی خود را متوقف کنند.

از سرگیری درگیری‌ها در حدیده در حالی صورت می‌گیرد که مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن به این کشور می‌رود تا مشورت‌های آینده را برای مذاکرات صلحی که قرار است در سوئد برگزار شود به پیش ببرد.

گریفیتس قرار است روز چهارشنبه (فردا) وارد صنعا شود. این خبر از سوی شیعیان حوثی که کنترل صنعا را در دست دارند تأیید شده است.

مارتین گریفیتس روز دوشنبه طرف‌های درگیری را به مذاکره فراخوانده بود.

بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد که براساس آن آتش‌بس فوری دو هفته‌ای در حدیده برقرار خواهد شد. هدف از این آتش‌بس، برچیدن همه پست‌های بازرسی و رساندن کمک‌های بشر دوستانه است.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی امروز سه‌شنبه اعلام کردند که به یمن ۵۰۰ میلیون دلار برای فراهم کردن کمک‌های بشردوستانه اهدا می‌کنند.

عربستان سعودی و متحدانش از ماه مارس سال ۲۰۱۵ در جنگ یمن دخالت کردند.

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی حوثی‌های یمن برای توقف عملیات نظامی در تمامی جبهه‌ها

Share