Share

سفیر دانمارک که در اعتراض به «حمله یکی از عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در خاک دانمارک» ایران را ترک کرده بود، به تهران برمی‌گردد.

دنی عنان، سفیر دانمارک در تهران

سرویس امنیتی دانمارک ۳۰ اکتبر سال جاری اعلام کرده بود که موفق شده حمله یکی از عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با تبار ایرانی اما تابعیت نروژی در خاک این کشور را خنثی کند. از فردی که بازداشت شده، عکس‌هایی از محل اقامت اعضای «جنبش الاحواز» در دانمارک کشف شده است. مظنون هرگونه همکاری با سرویس‌های امنیتی ایران را تکذیب کرده است.

وزارت خارجه دانمارک در اعتراض به این رویداد، دنی عنان، سفیرش در تهران را فراخوانده بود. اتحادیه اروپا «حمله» به دانمارک را محکوم کرد اما در همان حال اعلام کرد که از توافق هسته‌ای با ایران همچنان حمایت می‌کند. مقامات اسرائیلی ادعا کرده‌ بودند که اطلاعات «حمله» به دانمارک را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی اسکاندیناوی قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک سه‌شنبه ۲۰ نوامبر/۲۹ آبان گفته است دنی عنان، سفیر دانمارک به تهران برمی‌گردد با این هدف که گفت‌وگوهای دیپلماتیک با تهران را در همکاری تنگاتنگ با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه دهد.

ساموئلسن گفته است اتحادیه اروپا «بحث مجددی» را درباره «گام‌های مشترک علیه ایران» آغاز کرده اما درباره جزئیات این اقدامات سکوت کرده است.

روز گذشته دو دیپلمات اروپایی که نام آن‌ها اعلام نشده به خبرگزاری رویترز گفته‌ بودند که در جلسه وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که دوشنبه ۲۸ آبان/ ۱۹ نوامبر در بروکسل برگزار شد، قرار بر این شد که چند شهروند ایرانی به اتهام مشارکت در سوءقصد در دانمارک و طراحی بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس تحت تحریم اقتصادی قرار گیرند.

قبل از برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران گفته بود:

«برای ما مهم است که به همه چالش‌ها و شرایط پیچیده‌ای که ناشی از رفتار ایرانی‌ها در خاک اروپا و یا منطقه است، بپردازیم‎.»

مرتضی مرادیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ با اشاره به دیدارش با سفیر دانمارک در تهران که در حال حاضر در کپنهاگ به سر می‌برد، خبر بازگشت او به تهران را تأیید کرده و گفته است:

«امروز با دنی عنان صحبت کوتاهی داشتم. خبر داد که فردا به تهران برمی‌گردد. ابراز امیدواری کردیم تا با تلاش و کوشش دو سفارت مشکلات برطرف شود.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با آندرس ساموئلسن، همتای دانمارکی خود، اسرائیل را متهم کرده بود که با صحنه‌آرایی قصد دارد روابط ایران و کشورهای اروپایی را تخریب کند. دانمارک از حامیان برجام و ایجاد ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپاست.

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا تحریم چند شهروند ایرانی را در دستور کار قرار داد

Share