Share

حسن روحانی بدون آن‌که نامی از ظریف ببرد از او که از پولشویی گسترده در ایران سخن گفته و واکنش اصولگرایان را برانگیخته بود، تلویحاً حمایت کرد و گفت پولشویی در دیگر کشورها هم وجود دارد و مسئولان نباید هر بحثی را علنی کنند. او گفت: «یک کشور به من نشان دهید که در آن پولشویی و فساد نیست.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران چهارشنبه ۳۰ آبان در جلسه هیئت دولت با اشاره به موضوع پولشویی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «هر موضوع حقوقی، دینی، عرفانی، اجتماعی و اقتصادی را که باید کارشناس‌ها درمورد آن بحث کنند، به سطح خیابان نیاوریم، نادرست مطرح نکنیم و مردم را به جان هم نیندازیم.»

او با اشاره تلویحی به اختلاف‌ نظرهای اخیر بر سر سخنان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره پولشویی در ایران گفت: «چرا راجع به مسایل روشن می‌جنگیم. بله همه دنیا گرفتار پولشویی است. شما به من نشان دهید یک کشور در دنیا هست که در آن پولشویی انجام نمی‌گیرد و یک کشور در دنیا به من نشان دهید که فساد، مواد مخدر و جنس تقلبی در آن نیست. همه باید تلاش کنیم مفاسد را کم کنیم و راه پولشویی را ببندیم. چرا این‌قدر جر و بحث می‌کنیم.»

ظریف ۲۱ آبان تلویحاً گفته بود یکی از دلایل مخالفت با لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی این است که بسیاری از پولشویی در ایران منفعت می‌برند. ظریف گفته بود: «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم، اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتماً آن‌قدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.»

در پی این سخنان نمایندگان اصولگرای مجلس و رئیس و سخنگوی قوه قضائیه از ظریف انتقاد کردند. گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح ظریف هستند. آن‌ها می‌گویند ظریف باید مستندات خود در مورد پولشویی را ارائه دهد و سخنان او آب به آسیاب «دشمنان انقلاب» می‌ریزد.

ظریف درباره ارائه مستندات سخنان خود درباره پولشویی گفت: «این مستندات در دسترس عموم است».

حسن روحانی در نشست هیئت دولت وجود اعتیاد، دزدی، رشوه، فساد و پولشویی در ایران را تأیید کرد و گفت: «باید با مواد مخدر بجنگیم ولی معتاد داریم. باید با دزدی بجنگیم متأسفانه دزد داریم، حالا در اقلیت ولی آدم‌های ناسالم و ناپاک هم داریم. باید با فساد بجنگیم. متأسفانه رشوه داریم و نباید از بیان آن عصبانی بشویم. اگر متأسفانه در دستگاه‌های حکومتی و ادارات ما در گوشه و کناری، رشوه‌ای هم باشد باید با آن بجنگیم و مبارزه کنیم. نباید ناراحت شویم.»

او از جناح‌بندی‌ها در این مسائل انتقاد کرد و خواهان «کار کارشناسی» برای حل مشکلات شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز چهارشنبه ۳۰ آبان موضوع پولشویی را در حد استیضاح محمدجواد ظریف ندانست و گفت: «فضای کلی مجلس در قبال وزیر امور خارجه استیضاح نیست.»

او استیضاح را حق نمایندگان دانست اما افزود: «دیپلماسی ما در حال حاضر با توجه به شرایط باید تقویت شود.»

۱۳ آبان یک ‌روز پیش از اجرایی‌شدن تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شورای نگهبان لایحه پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را با وجود اصرار دولت بر اهمیت تصویب آن رد کرد. از این لایحه به‌عنوان مهم‌ترین لایحه از مجموع لوایج چهارگانه مبارزه با پولشویی یاد شده است.

«گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) در نشست خود که از ۲۲ تا ۲۷ مهر برگزار شد اعلام کرد که یک بار دیگر تا فوریه سال آینده میلادی (بهمن‌ سال جاری) به ایران مهلت می‌دهد به بخش بزرگی از برنامه عملیاتی برای پیوستن به این گروه عمل کند.

بیشتر بخوانید:

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: موضوع پولشویی در حد استیضاح ظریف نیست

Share