Share

محمدحسین فرح‌بخش، کارگردان فیلم سینمایی "خصوصی" با انتقاد صریح از گروه انصار حزب الله، آن‌ها را "مورد تنفر مردم" ایران دانست.

فیلم "خصوصی" به همراه فیلم "گشت ارشاد"، دو فیلمی هستند که در نوروز امسال به‌خاطر اعتراض برخی گروه‌ها و چهره‌های سیاسی محافظه‌کار از پرده بسیاری از سینماهای ایران پایین کشیده شدند.

یکی از گروه‌های معترض به این دو فیلم، انصار حزب‌الله بود که در آخرین روزهای ماه اسفند با تجمع در میدان انقلاب تهران، خواهان توقف نمایش آن‌ها شد.

اکنون محمدحسین فرح‌بخش این گروه را "مورد تنفر مردم" معرفی می‌کند. او در گفت‌وگو با هفته‌نامه سینما در این‌باره اظهار داشت: "صدوچهل پنجاه نفر به اسم انصار حزب‌الله مقابل درب وزارت ارشاد و در آخرین نماز جمعه سال ۹۰ در میدان انقلاب اعتراض کردند که به نظرم این آدم‌ها را کسی کوک می‌کند. و الا این‌ها فیلم من را ندیده‌اند. این‌ها یک سری کل کل با وزیر محترم ارشاد و دولت دارند… [اما] آیا مردم به اعتراض این صدوپنجاه نفر گوش کردند؟ این افراد بدانند که در نظر مردم چقدر مورد تنفر هستند."

کارگردان فیلم "خصوصی": صراحتأ اینجا اعلام می‌کنم خطیب نماز جمعه تهران کار خلاف شرع انجام داد. ایشان فیلم را ندیده می‌گوید فیلم من مستهجن است

او همچنین خواهان برخورد مقامات ایران با این گروه شد و گفت: "من در این‌جا از وزارت ارشاد و مقامات امنیتی می‌خواهم که با این عده اندک در کشور برخورد جدی داشته باشند… چون این افراد حیثیت نظام را در دنیا زیر سئوال می‌برند."

فرح‌بخش در ادامه این گفت‌وگو، انتقادهایی را نیز نسبت به احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران مطرح کرده ‌است.

احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه روز چهارم فروردین با اشاره به فیلم‌های "خصوصی" و "گشت ارشاد"، آن‌ها را آثاری "مستهجن" خوانده بود که باید جلوی اکران‌شان را گرفت.

فرح‌بخش درباره این سخنان اظهار داشت: "صراحتأ اینجا اعلام می‌کنم خطیب نماز جمعه تهران کار خلاف شرع انجام داد. ایشان فیلم را ندیده می‌گوید فیلم من مستهجن است. جمهوری اسلامی برای ریشه‌کن کردن مسائل مستهجن به ایران آمده است. ضمن اینکه وزیر محترم ارشاد شخص بسیار متدینی هستند. ایشان فیلم را دیدند و تایید کردند. آقای خاتمی می‌گویند برای من خبر آوردند که این فیلم مستهجن است. خداوند می‌فرماید اگر فاسقان برای شما خبر می‌آورند به حرف‌های آن‌ها گوش نکنید. برای آقای خاتمی هم یک عده فاسق از روی دشمنی خبر آوردند که فیلم ما مستهجن است."

فیم "خصوصی" مضمونی سیاسی دارد و داستان یک انقلابی تندرو را به تصویر می‌کشد که چند دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جایگاه متفاوتی قرار گرفته‌ است.

روزنامه ایران این فیلم را علیه اطرافیان محمد احمدی‌نژاد، رئیس دولت ایران دانست و از همین رو انتقادهای تندی را نسبت به این اثر مطرح کرد.

فرح‌بخش اما فیلم "خصوصی" را روایت زندگی افراط‌گرایان می‌داند و معتقد است که به‌همین خاطر "آن‌ها نمی‌توانند این تصاویر را تحمل کنند."

 

Share