Share

ساعت ۷ صبح روز چهارشنبه ۳۰ آبان، سه زندانی به اتهام «محاربه از طریق مشارکت در سرقت مسلحانه از بانک‌های شیراز و اصفهان، توام با ایجاد ناامنی و رعب و وحشت»، در میدان پیام شیراز در ملاء عام اعدام شدند.

اعدام در ملاء عام در شیراز

در واکنش به این اعدام‌های در ملاء عام که در جریان اجرای آن کودکان نیز در محل حضور داشته‌اند، سازمان حقوق بشر ایران نسبت به آغاز موج جدید اعدام‌ها در ایران هشدار داد و خواستار واکنش فوری سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تمام کشورهایی شد که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند.

بر اساس اعلام این سازمان در هشت روز گذشته ۱۵ زندانی در شهرهای مختلف ایران اعدام شده‌اند.

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران درباره ضرورت توقف اعدام گفته است:

«ما خواهان توقف همه اعدام‌ها و منع اعدام‌های در ملاء عام هستیم که علاوه بر مجازات غیر انسانی و تحقیرآمیز سبب افزایش چرخه خشونت در جامعه می‌شوند.»

به گفته امیری مقدم، با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات سراسری دی ۹۶، مقامات حکومتی سعی دارند برای جلوگیری از اعتراضات جدید با اجرای احکام اعدام فضای رعب و وحشت را در جامعه تشدید کنند.

او تاکید کرده که واکنش به موقع جامعه جهانی می‌تواند از این اعدام‌ها جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح چهارشنبه ۳۰ آبان، حکم اعدام سه زندانی در میدان پیام شیراز و در ملاء عام به اجرا درآمد. نام و هویت اعدام‌شدگان بر روی بنری که در محل اعدام نصب شده به نمایش درآمده و ایسنا نیز آن را منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش متهم ردیف اول این پرونده به قتل یک مأمور پلیس نیز متهم بوده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) هم در گزارشی درباره این اعدام‌های در ملاء عام نوشته است:

«با شروع مراسم اعدام این سه مجرم رفته رفته بر تعداد جمعیت مردمی که به تماشای این صحنه آمده بودند افزوده می‌شد و در این بین حضور ده‌ها کودک سه تا ۱۰ ساله که پدر و مادران آنها را با خود برای دیدن اعدام به این محل آورده بودند، مشهود بود.»

اعدام‌ در ملأ عام که از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته می‌شود بارها از سوی نهادها و سازمان‌های حقوق بشری و سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در گزارش‌های خود از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند به اجرای احکام اعدام در ملاء عام پایان دهند.


  • در همین زمینه

اجرای ۳۱ حکم اعدام در ملاء عام در سال ۲۰۱۷ در ایران

حق حیات و شیوه‌های حفاظت از آن- نمونه‌ی اعدام در ملاء عام

Share