Share

ناوبران ایرانی، ۲۸ ملوان را از یک کشتی باری چینی که دزدان دریایی آن را ربوده بودند، نجات دادند.

 
خبرگزاری آسوشیتدپرس،امروز، شنبه هفتم آپریل از صدا و سیمای ایران نقل کرده‌است که این اتفاق در دریای عمان رخ داده و در جریان آن نیروی دریایی ایران، ۹ تن از دزدان دریایی سومالی را که در حال ربودن این کشتی چینی بودند، دستگیر کرده‌است.
 
دزدان دریایی روز جمعه به کشتی چینی حمله کردند، اما نیروی دریایی ایران که از واقعه مطلع شده بود چند ناو جنگی خود را به نجات ملوانان چینی فرستاد و با محاصره کشتی، آنان را از چنگ دزدان دریایی نجات داد.
 
بار کشتی چینی، آهن بود و قصد داشت آن را به بندری در جنوب غربی ایران برساند که به محاصره دزدان دریایی درآمد. این کشتی به شرکتی در شهر نانجینگ، واقع در شرق چین تعلق دارد و از شانگهای عازم ایران شده بود در حالی که بین راه توقفی نیز در سنگاپور داشت.
 
بار کشتی چینی، آهن بود و قصد داشت آن را به بندری در جنوب غربی ایران برساند که به محاصره دزدان دریایی درآمد
سفارت چین در ایران نیز خبر نجات ملوانان چینی از دست دزدان دریایی را تایید کرده‌است. بر اساس گزارش سفارت چین، این کشتی صبح جمعه در نزدیکی بندر چابهار ایران به تصرف دزدان دریایی درآمد. بعد از این رویداد بود که یو هونگ یانگ، سفیر چین در ایران، از دولت ایران درخواست کرد که ابتدا برای امنیت جانی ملوانان چینی وارد عمل شود و سپس تمهیدات نجات کشتی چینی را فراهم آورد.
 
ایران در گذشته نیز چندین بار با دزدان دریایی درگیری‌هایی داشته و چند کشتی را از چنگ آنان نجات داده‌است، به طوری که حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ایران، تعداد این درگیری‌ها تنها در سال ۱۳۹۰ را ۴۴ مورد ذکر کرده‌است.
 
در آخرین این درگیری‌ها که در سه هزار کیلومتری آب‌های ایران و در اقیانوس هند رخ داده بود، ناوهای ایرانی توانستند ۱۲ تن از دزدان دریایی را دستگیر کنند.
 

 

Share