Share

زمین لرزه‌ای با شدت ۶,۴ ریشتر غرب کشور را تکان داده است. زمان: ساعت ۸ و ۷ دقیقه شامگاه – مکان:  عمق ۷ کیلومتری زمین، سرپل ذهاب در استان کرمانشاه. مرکز زمین‌لرزه در ۱۷ کیلومتری سرپل ذهاب، ۱۸ کیلومتری قصر شیرین و ۳۳ کیلومتری گیلانغرب گزارش شده است.

به گزارش ایسنا، این زلزله در مناطقی از غرب ایران از جمله کردستان و همچنین در بیشتر شهرهای استان ایلام، تبریز، ارومیه، اصفهان، اهواز، ساوه و رشت احساس شده است. در عراق، لرزش تا بغداد محسوس بوده است.

خبرگزاری مهر ساعت یک بامداد از قول اورژانس کشور شمار مصدومانی که به بیمارستان‌های استان کرمانشاه منتقل شده‌اند را ۵۵۳ نفر گزارش کرده است. هنوز گزارشی در مورد تلفات جانی منتشر نشده است.

کرمانشاه، ازدحام در خیابان‌ها پس از وقوع زلزله – از تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی

آمار مصدومان به تفکیک منطقه در استان کرمانشاه تا به حال ۱۱۴ تن در سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی گزارش شده است. در گیلان غرب ۱۰۸ نفر مصدوم شده‌اند که ۱۱ نفر به مناطق دیگر اعزام شده‌اند. در روانسر ۱۰ نفر و در اسلام آباد غرب هم ۵۷ نفر مصدوم شده‌اند. باقی مناطق شمار مصدومان‌شان هنوز مشخص نیست. خبرهای غیررسمی مبنی بر کشته شدن حداقل پنج تن هم منتشر شده، مسئولان دولتی اما این خبر را تکذیب کرده‌اند و هنوز خبرگزاری رسمی آمار دقیق تلفات جانی را منتشر نکرده‌اند.

مدارس استان کرمانشاه دوشنبه پنجم آذر تعطیل است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه اعلام کرد: دوشنبه پنجم آذر کلیه مدارس استان کرمانشاه در کلیه مقاطع تحصیلی به علت وقوع زلزله یکشنبه شب سرپل ذهاب تعطیل است. براساس آخرین گزارش رسمی در جریان این زلزله بیش از ۱۲۰ تن آسیب دیدند. مقام‌های دولتی گفتند که هیچکس کشته نشده است اما خبرهای غیررسمی مبنی بر کشته شدن حداقل ۵ تن در سرپل ذهاب منتشر شده است.

 

ویرانی در روستایی در قصر شیرین. منبع عکس: شبکه‌های اجتماعی

ویرانی در روستایی در قصر شیرین. منبع عکس: شبکه‌های اجتماعی

اعزام یگان‌های نظامی ارتش به منطقه

سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساعت ۲۲  یکشنبه اعلام کرد: نیروهای ارتش اکنون در شهرهای قصرشیرین و سرپل‌ذهاب و روستاهای منطقه مستقر شده‌اند و برقراری امنیت این ۲ شهر را در دست گرفته‌اند.

گزارش غیررسمی از کشته شدن پنج تن در سرپل ذهاب

نرگس کلباسی که بازسازی برخی از  واحدهای مسکونی تخریب شده براثر زلزله سال گذشته را پیش می‌برد در حساب کاربری توئیتر خود از کشته شدن حداقل پنج تن در سرپل ذهاب خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اما به شبکه خبر جمهوری اسلامی گفت که تا به حال هیچ مرگ و میری گزارش نشده است.

او گفت که در گیلانغرب ۳۵ تن مصدم شدند. در قصر شیرین نیز ۴۵ تن مجروح شدند. دو تن از مجروحان برای درمان به بیمارستان کرمانشاه منتقل شدند.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه به شبکه خبر گفت که گزارش‌هایی از آسیب دیدن ابنیه در شهر و روستاهای سرپل ذهاب به ثبت رسیده اما میزان دقیق خسارت و تخریب این بناها مشخص نشده است.

گزارش اولیه از مصدومان در سرپل ذهاب

فرماندار سرپل ذهاب به خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا گفت: ۵٠ مصدوم سرپایی تا این لحظه به بیمارستان مراجعه کردند که دچار شکستگی شده‌اند و تا به حال جانباخته‌ای نداریم.

در قصر شیرین نیز در نخستین ساعت پس از زلزله سی تن به مراکز درمان مراجعه کردند.

یک ویدئو کوتاه از زلزله در سرپل ذهاب را ببینید:

اعزام تیم‌های امداد به منطقه

آرش لهونی مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمانشاه شامگاه یکشنبه ۴ آذر به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفت: پس از وقوع زلزله ۶,۴ ریشتری ۱۲ تیم جمعیت هلال احمر استان برای ارزیابی میزان خسارت وارده عازم سرپل ذهاب شد.

به گفته او  تاکنون گزارشی از خسارات وارد شده توسط این تیم ها گزارش نشده است.

ویرانی و وحشت در پاوه − منبع عکس: شبکه‌های اجتماعی

ویرانی و وحشت در پاوه − منبع عکس: شبکه‌های اجتماعی

پس لرزه ای دیگر کرمانشاه را لرزاند:

بزرگی: ۴,۶ ریشتر

محل وقوع: استان کرمانشاه – حوالی قصر شیرین

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۷/۰۹/۰۴، ساعت ۲۰ و ۹ دقیقه

طول جغرافیایی: ۴۵,۶۴

عرض جغرافیایی: ۳۴,۳

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

بانک مسکن قصرشیرین، بعد از وقوع زلزله − منبع: رسانه‌های اجتماعی

Share