Share

در ولایت فراه، واقع در غرب افغانستان مقامات محلی اعلام کردند که دست‌کم ۲۲ مأمور پلیس در کمینی که نیروهای طالبان گذاشته بودند کشته شدند.

سربازان افغانستان ـ عکس از آرشیو

سربازان افغانستان ـ عکس از آرشیو

طالبان که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند، گفته‌اند که ۲۵ مأمور پلیس را کشته‌اند. قاری یوسف احمد، از سخنگویان طالبان در پیامی که در شبکه واتس‌آپ منتشر کرده گفته است که «چهار خودرو نظامی منهدم و مقادیر زیادی سلاح به تصرف طالبان در آمده است.»

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه گفته است که کاروان نیروهای پلیس، هنگامی که به سوی شهر جوین این ولایت در حرکت بود تا فرمانده تازه این شهر را معرفی کنند با کمین طالبان روبه‌رو شد.

اجساد کشته‌شدگان به بیمارستانی در ولایت فراه منتقل شدند. چهار نفر نیز زخمی شده‌اند.

در میان کشته‌شدگان، محمد اقبال فرمانده جدید نیروهای امنیتی جوین نیز دیده می‌شود. همچنین حاجی قادرجان معاون فرماندهی امنیتی فراه نیز زخمى شده‌ است.

مأموران پلیس و نیروهای امنیتی همواره مورد هدف طالبان در ولایت فراه در مرز با ایران، قرار گرفته‌اند. در این منطقه کشت خشخاش گسترده است و در سال‌های اخیر بارها صحنه درگیری‌های شدید بوده است.

شورشیان در سال ۲۰۱۷سه بار تلاش کردند تا فراه، پایتخت این ولایت را به تصرف خود در آورند.

آن‌ها در ماه مه سال جاری نیز دست به چنین اقدامی زدند اما با مقاومت نیروهای افغانستان و آمریکا عقب‌نشینی کردند.

با توجه به گزارش جدید اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، کنترل نیروهای دولتی بر مناطق مختلف افغانستان در سه ماهه اخیر به پایین‌ترین حد خود در سه سال گذشته رسیده است.

تشدید درگیری‌ها زمانی رخ می‌دهد که طالبان نشانه‌هایی از خواست مذاکره را بروز داده‌اند.

زَلمِی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان به‌تازگی گفته است که امیدوار است مذاکرات صلح با طالبان تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۰ آوریل سال آینده به ثمر بنشیند.

روز دوشنبه کمیسیون مستقل انتخابات، به‌عنوان برگزارکننده انتخابات در افغانستان و کمیسیون تصدیق انتخابات اعلام کردند که انتخابات ریاست جمهوری امکان دارد به مدت سه ماه به تعویق افتد.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در ماه جاری اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۱۵ که نیروهای افغان با خروج نیروهای رزمی ناتو تحت رهبری آمریکا امنیت کشور را به‌دست گرفتند، نزدیک به ۳۰ هزار مأمور پلیس و سرباز کشته شده‌اند. رقمی معادل ۲۰ کشته در روز که بسیار بالاتر از میزانی است که تاکنون شناخته شده است.

بیشتر بخوانید:

عبدالله عبدالله: طالبان صلح نمی‌خواهند

Share