Share

دولت یمن که از سوی ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی حمایت می‌شود پیشنهاد شیعیان حوثی مبنی بر این‌که نظارت بر بندر الحدیده به سازمان ملل واگذار و درآمدهای این بندر به بانک مرکزی در صنعا واریز شود را رد کرد.

نیروهای دولتی یمن در اطراف الحدیده ـ عکس از آرشیو

نیروهای دولتی یمن در اطراف الحدیده ـ عکس از آرشیو

محمد العامری، وزیر مشاور در دولت یمن چهارشنبه ۲۸ نوامبر / ۷ آذر شبه‌نظامیان حوثی‌ به گمراه‌سازی و بازسازی مواضع خود متهم کرد و گفت: «واگذاری نظارت بر بندر الحدیده به غیر از دولت یمن به نیروی دیگر، نقض حاکمیت ملی یمن است.»

سازمان ملل ۲۳ نوامبر / ۲ آذر از آمادگی حوثی‌ها برای واگذاری نظارت بر مدیریت بندر الحدیده یمن به این سازمان خبر داد.

العامری گفت: «حوثی‌ها طی چهار سال گذشته، درآمدهای کشور از بندر الحدیده را غارت کردند. آن‌ها دست به دزدی دریایی زدند، دریانوردی بین‌المللی را تهدید کردند، مرتکب جنایت شدند و جلوی کمک‌های بشر دوستانه را گرفتند».

با این حال، خالد بن سلمان سفیر عربستان سعودی در آمریکا، پذیرش واگذاری نظارت بر بندر الحدیده به سازمان ملل را، نشانه‌ای از فشار مداوم بر شبه‌نظامیان حوثی دانسته است.

الحدیده که در غرب یمن و در ساحل دریای سرخ قرار دارد، بندری استراتژیک و تنها راه ارتباطی این کشور با خارج است و بیش از ۷۵ درصد از واردات و کمک‌های بشردوستانه به این کشور از این بندر انجام می‌شود.

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی به‌رغم هشدارهای سازمان‌های بین‌المللی نسبت به خطر کشتار غیرنظامیان، حمله به این بندر را آغاز کرد.

در روزهای اخیر جنگنده‌های ائتلاف عربی، مواضع و خودروهای زرهی شبه‌نظامیان را در برخی مناطق اطراف الحدیده، بمباران کردند.

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن  در راستای تلاش برای برگزاری دور جدید مذاکرات صلح یمن هفته گذشته به صنعاء رفت و با شماری از مسئولان انصارالله از جمله عبدالملک الحوثی، رهبر آن‌ها و مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن دیدار و درباره مسایل مختلف مربوط به این کشور از جمله بندر الحدیده گفت‌وگو کرد. او سپس روز جمعه گذشته به الحدیده رفت و تا روز شنبه در این شهر با حوثی‌ها مذاکره کرد.

جیمز متیس وزیر دفاع و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی تا آخر نوامبر مهلت داده بودند مذاکرات صلح با حوثی‌های یمن را آغاز کنند، ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور از تلاش‌های سازمان ملل برای صلح در یمن حمایت می‌کند. حوثی‌‌های یمن هم در همان روز اعلام کردند که آماده‌اند در تمامی جبهه‌ها عملیات نظامی خود را متوقف کنند.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع آمریکا: مذاکرات صلح یمن هفته اول دسامبر آغاز می‌شود

Share