Share

آمریکا در جنگ یمن از جمله با ارسال تسلیحات از نیروهای ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی حمایت می‌کند. این کشور به‌تازگی قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری فروش سامانه ضدموشکی تاد را با عربستان سعودی امضا کرده است اما تنها پس از گذشت دو روز از امضای این قرارداد، نمایندگان مجلس سنای آمریکا به پیشنهاد بحث درباره قطع فروش تسلیحات به ریاض در جنگ یمن رأی مثبت دادند.

مجلس سنای آمریکا - عکس از آرشیو

مجلس سنای آمریکا – عکس از آرشیو

شامگاه چهارشنبه ۲۸ نوامبر / ۷ آذر، ۶۳ نماینده مجلس سنای آمریکا به تصمیم‌گیری هفته آینده درباره قطع کامل فروش تسلیحات به دولت ریاض در جنگ یمن رأی‌ مثبت دادند. ۱۴ تن از این نمایندگان جمهوری‌خواه بودند. ۳۷ نماینده سنا با این تصمیم مخالفت کردند.

بدین ترتیب بحث برای تصویب قطعنامه‌ای با موضوع بازنگری در سیاست دخالت دولت آمریکا در جنگ یمن مورد قبول اکثریت نمایندگان قرار گرفت.

در یمن سه سال و نیم است که جنگ در گرفته است. دولت آمریکا در این جنگ از ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی که علیه شیعیان حوثی مورد حمایت ایران می‌جنگند، پشتیبانی می‌کند.

واشنگتن از جمله به عربستان سعودی سلاح می‌فروشد و اطلاعات نظامی در اختیار ائتلاف عربی قرار می‌دهد.

قطعنامه مجلس سنا از سوی مایک لی، سناتور جمهوری‌خواه، کریس مورفی، سناتور دموکرات و برنی سندرز، سناتور مستقل تنظیم شده است. با تصویب این قطعنامه دولت آمریکا باید ظرف ۳۰ روز دخالت خود در جنگ یمن را متوقف کند. مبارزه با القاعده در یمن استثنا خواهد بود.

رأی‌گیری مجلس سنا در حالی انجام شد که شبکه سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد آمریکا و عربستان سعودی قراردادی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار (۱۳،۲ میلبارد یورو) برای فروش سامانه ضدموشکی تاد امضا کرده‌اند.

یک سخنگوی دولت ترامپ در روز چهارشنبه این خبر را تأیید کرد و گفت این قرار داد شامل ۴۴ فروند سامانه تاد می‌شود و در روز دوشنبه ۲۶ نوامبر / ۵ آذر قرارداد آن‌ امضا شده است. به‌گفته او مذاکرات درباره این قرارداد از دسامبر ۲۰۱۶ آغاز شده بود.

این سخنگوی دولت آمریکا همچنین گفت قرارداد فوق «امنیت درازمدت عربستان سعودی و منطقه خلیج فارس را در برابر تهدید بالستیکی رو به رشد رژیم ایران و گروه‌های افراطی که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند تقویت می‌کند».

سامانه ضدموشکی تاد که از سال ۲۰۰۸ به ارتش آمریکا وارد شد برای مقابله با موشک‌های بالستیکی با برد متوسط به‌کار می‌رود.

رأی‌گیری مجلس سنای آمریکا در پی انتقاد جامعه جهانی به عربستان سعودی پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار معترض سعودی انجام می‌شود. خاشقجی حدود سه هفته قبل در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. انگشت اتهام در این‌باره به سوی حکومت سعودی است.

بیشتر بخوانید:

درخواست وزیر دفاع آمریکا از عربستان سعودی: جنگ یمن هرچه زودتر تمام شود

Share