Share

حسین اسماعیل‌پور، جوانی که گفته شده در دوره نوجوانی یک روحانی سرشناس بارها به او تجاوز کرده و او در ۲۰ سالگی همراه دو نفر از دوستانش این روحانی را به قتل رسانده بود، در زندان مرکزی رشت اعدام شد.

 سازمان حقوق بشر ایران گزارش کرده است که این حکم، صبح روز شنبه ۱۰ آذر ماه با حضور خانواده شکات به اجرا درآمده است.

حسین اسماعیل‌پور اعدام شد

حسین اسماعیل‌پور از ۱۴ سالگی در حوزه علمیه رودسر درس علوم دینی می‌خواند و بنا بر اظهاراتش بارها مورد تجاوز یک روحانی سرشناس به نام فخری لنگرودی قرار گرفته بود. او پیش از این که به ۲۰ سالگی برسد، در ۲۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۳ با همدستی دو نفر از دوستانش، فخری لنگرودی را به قتل رسانده بود.

پدر حسین اسماعیل‌پور درباره نحوه برخورد دادگاه با مسئله تجاوز مقتول به پسرش به سازمان حقوق بشر ایران گفته است:

«نتوانستیم در دادگاه چیزی را ثابت کنیم چون مقتول روحانی بود و خانواده وی روابط زیادی داشتند. همه چیز به نفع آنها بود، به حرف ما زیاد گوش نمی‌کردند. هرچه بود و نبود، آن‌ور بود. تمام امتیازات و روابط، همه چیز با آنها بود. ما هر کاری که می‌خواستیم انجام دهیم، به در بسته می‌خوردیم. نهایتا ظرف سه یا چهار ماه، آقای کاشانی قاضی پرونده حکم را صادر کرد. در صورتی که وکیل می‌گفت حداقل ما دو سال باید بیاییم و برویم تا حکم صادر شود. ولی ظرف سه یا چهار ماه حکم صادر شد و بعد از مدتی نامه آمد که دیوان {عالی کشور} هم تایید کرده است.»

برادر مقتول که به عنوان شاکی پرونده، حکم حسین اسماعیل‌پور را اجرا کرد، یک روحانی سرشناس و صاحب نفوذ به نام نعمت فخری است.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، او نماینده رهبر ایران در فناوری و اطلاعات سپاه پاسداران است.

تیر ماه سال جاری، حسین اسماعیل‌پور را برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل کرده بودند اما او موفق شد از شکات پرونده مهلت بگیرد.

متهم ردیف دوم این پرونده به حبس ابد محکوم شده و متهم ردیف سوم نیز ابتدا به ۱۱ سال زندان محکوم و سپس تبرئه شده است.

در مورد این پرونده، با اینکه علائم تجاوز بعد از چند سال از بین می‌روند و نظر پزشکی قانونی کافی نبوده، اما دادگاه تحقیقات بیشتری روی این پرونده انجام نداده است.

در حکم دادگاه بدوی آمده:

«دادگاه موضوع عمل لواط با متهم فوق را از پزشکی قانونی استعلام {کرد} که مرجع مزبور اعلام نموده علائمی دال بر دخول در ناحیه مقعد مشاهده نمی‌گردد.»

فخری لنگرودی (مقتول) مشاور در انتخابات ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۲، جانشین ستاد انتخاباتی محسن رضایی در استان گیلان و مشاور او به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این استان بود.


  • در همین زمینه

جنایات و مکافات: چرا اعدام سبب کاهش جرم نمی‌شود؟

Share