Share

وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی توییتری ایران را به انجام آزمایش موشکی متهم کرده. مایک پمپئو این آزمایش را محکوم و آن را مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان کرده است. ایران می‌گوید چنین آزمایشی انجام نداده است.

نسل جدید موشک فاتح ایران که در تابستان رونمایی شد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نوشته که ایران اخیرا موشک‌های میان‌بردی که توانایی حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارند آزمایش کرده و این کار تخطی از توافق بین‌المللی هسته‌ای و محکوم است.

پمپئو در پیامی توییتری هشدار داده است که ایران در حال افزایش «آزمایش و تکثیر» موشک‌هایش است و از جمهوری اسلامی ایران خواسته «این اقدامات را متوقف کند».

وزیر خارجه آمریکا به جزئیاتی در مورد آخرین آزمایش موشکی ایران اشاره کرده است.

او در پیام توییتری خود مدعی شده که ایران به تازگی موشک‌های میان‌بردی را آزمایش کرده است که قابلیت حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده هم گفته که این آزمایش یادآوری می‌کند که بعید است تهران فعالیت خود برای دستیابی به تکنولوژی موشکی یا حمایت از ستیزه جویان را متوقف کند.

او افزوده که تهدید استراتژیک ایران از لحاظ جهانی کمتر از کره شمالی است، اما به لحاظ منطقه‌ای قابل توجه است.

خبر آزمایش جدید موشکی در ایران از سوی هیچ مقام نظامی و دفاعی در ایران اعلام یا تایید نشده است اما بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گفته‌های مایک پمپئو گفته: «برنامه موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و بر اساس نیازهای کشور طراحی می‌شود.»

به گفته قاسمی هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت برنامه موشکی یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.

قاسمی خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا گفته: «جالب و البته مضحک آنجاست به قطعنامه‌‌ای استناد می‌کنید که با خروج یک‌جانبه و غیر قانونی‌‌تان از برجام نه تنها خود آن را نقض کرده‌اید بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق یا حتی اگر آن را اجرا کنند تهدید به تنبیه شدن و تحریم می‌کنید.»

روز سه‌شنبه، ۲۷ نوامبر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به اتحادیه اروپا هشدار داد که صبر و شکیبایی ایران در مورد تعهد اروپا برای ادامه تجارت نفت، علی رغم تحریم های ایالات متحده، رو به پایان است.

او گفت: «ایران اگر نتواند مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای بهره‌مند شود، می‌تواند اورانیوم غنی سازی را تا ۲۰ درصد خلوص خود را از سر بگیرد،»

واکنش‌ توئیتری واشنگتن و لندن به آزمایش موشکی ایران

Share