Share

ایران می‌گوید در دور تازه مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ ابتکارات تازه‌ای را مطرح خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران روز چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ گفت: "نمایندگان ایران با ابتکارهای جدید در مذاکرات شرکت خواهند کرد و امیدواریم کشورهای ۱+۵ نیز با رویکردهای سازنده وارد گفت‌و‌گو شوند."

جلیلی درباره این ابتکارات "تازه" توضیح بیشتری نداده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا: ایران باید به سرعت، نگرانی‌های بین‌المللی را در خصوص برنامه اتمی‌اش برطرف کند

این مقام شورای عالی امنیت ملی ایران از آمادگی تهران برای "همکاری‌های بیشتر" خبر داد و ابراز امیدواری کرد "طرف مقابل نیز با همین رویکرد وارد مذاکرات شود تا این دور از گفت‌و‌گوها نتایجی داشته باشد که اعتماد ملت ایران را جلب کند."

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان در روز شنبه ۲۶ فروردین‌ در ترکیه برگزار می‌شود.

ایران و قدرت‌های جهانی پیش از این نیز با هم گفت‌وگو و مذاکراتی داشته‌اند. آخرین دور مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ ژانویه ۲۰۱۱ در استانبول برگزار شد که نتیجه خاصی به دنبال نداشت. دور پیشتر مذاکرات نیز اواخر سال ۲۰۱۰ در ژنو برگزار شده بود.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در آستانه برگزاری مذاکرات هسته‌ای گفت: "ایران باید به سرعت، نگرانی‌های بین‌المللی را در خصوص برنامه اتمی‌اش برطرف کند."

اسرائیل و برخی از مقامات غربی نگرانند ایران در حال توسعه سلاح هسته‌ای است، اما تهران می‌گوید برنامه اتمی‌اش دارای مقاصد صلح آمیز است.

کلینتون چندی پیش نیز گفته بود ایران باید درباره اعتقادش درخصوص "حرام بودن ساخت سلاح اتمی" اقدام عملی انجام دهد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با اعلام "حرام بودن ساخت سلاح اتمی" می‌گوید ایران به دنبال ساخت چنین سلاح‌هایی نیست.

 

Share