Share

بر اساس قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که ۲ مرداد سال جاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بیش از ۱۶۹۰ نفر از مقامات بلندپایه از جمله برخی از استانداران، معاونان وزرا و سفیران می‌بایست از سمت‌های خود استعفا دهند، مگر آنکه رهبر جمهوری اسلامی ایران با ادامه کار آن‌ها موافقت کند. علی خامنه‌ای در جلسه خارج از فقه خود در میان خنده حضار گفت مدیران به فکر ولایت فقیه افتاده‌اند. رهبر جمهوری اسلامی از مجلس شورای اسلامی خواست که قانون منع به کارگیری بازنشستگان را طوری تغییر دهد که مدیران برای ادامه کار به اجازه رهبری نیاز نداشته باشند.

علی خامنه‌ای در درس خارج از فقه خود در جمع طلبه‌ها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ۲ مرداد با ۱۷۴ رأی موافق، ۴۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح یک فوریتی اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان موافقت کردند. بر اساس آماری که دیوان محاسبات در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار داده تعداد افرادی که می‌بایست بر اساس این قانون از سمت‌های خود استعفا دهند، ۱۶۹۰ نفر برآورد شده. این اشخاص برای ماندن در سمت‌های خود به اجازه رهبر جمهوری اسلامی نیاز دارند.

سه‌شنبه ۱۳ آذر بخشی از جلسه خارج از فقه علی خامنه‌ای به مراجعه مدیران بازنشسته برای کسب اجازه ادامه کار در پست‌های مدیریتی از او اختصاص داشت. خامنه‌ای در مدخل این بحث از طلبه‌ای انتقاد کرد که با «اوقات تلخی» تمام به او مراجعه کرده، صدایش را بلند کرده و گفته است:

«این بازنشسته‌هایی که طبق قانون باید برکنار بشوند، اینها را برمی‌گردانند و این را به پای شما می‌نویسند.»

خامنه‌ای گفت:

 «اشکالش این بود که سر من داد می‌کشید. من هم به ایشان یک قدری تند گفتم آقا! چرا داد می‌کشید؟»

در بین خنده حاضران در جلسه خارج از فقه، طلبه از علی خامنه‌ای عذرخواهی کرد و رهبر جمهوری اسلامی هم در ادامه سخنانش گفت:

«اصل قانون، قانون خوبی است منتها اطلاق قانون، اطلاق درستی نیست یعنی اینکه هر بازنشسته‌ای باید به کار گرفته نشود، این اطلاق درست نیست. خب حالا آن مسئول، آن مدیر چه کار کند برخلاف قانون؟ اینجا به فکر ولایت فقیه می‌افتند که بالاخره ولی‌فقیه اجازه بدهد. می‌آیند از ما سؤال می‌کنند. مسئله این است والا اصل این قانون، قانون خوبی است، باید هم اجرا بشود و بهترش هم همین است که خود نمایندگان محترم مجلس قانون را جوری ترتیب بدهند و اصلاح کنند که دیگر این اشکالات پیش نیاید، مجبور نشوند که به اجازه‌ رهبری متوسل بشوند.»

هفته گذشته یک مقام دفتر خامنه‌ای به خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه گفته بود برخی از مدیران بازنشسته، اجازه رهبر جمهوری اسلامی به آن‌ها برای ادامه کار را امتیاز ویژه‌ای محسوب کرده‌اند. این مقام دفتر خامنه‌ای اعلام کرد: «صلاحیت افرادی که از طرف رهبری اجازه ماندن در مسئولیت‌هایشان را گرفته‌اند اساساً موضوعیت ندارد.»

بیشتر بخوانید:

یک رانت تازه: اجازه خامنه‌ای به ادامه کار برخی مدیران بازنشسته

Share