Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به ایالات متحده آمریکا هشدار داد که چنانچه از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج شود و موشک‌های پیشرفته‌تری تولید کند، روسیه نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در ۸ دسامبر ۱۹۸۷ (۱۷ آذر ۱۳۶۶)، بین رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیرکل وقت حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد و در یکم ژوئن ۱۹۸۸ (۱۱ خرداد ۱۳۶۷) به‌اجرا در آمد. با این پیمان موشک‌های هسته‌ای و متعارف کروز و سکوهای پرتاب آن‌ها، با برد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر (کوتاه‌برد) و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر (میان‌برد) از میان برداشته شد. روز گذشته (سه‌شنبه) مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که اگر روسیه تا ۶۰ روز دیگر خود را  به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متعهد نکند ایالات متحده به‌طور کامل از این پیمان خارج خواهد شد. رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اکتبر / مهر سال جاری اعلام کرده بود که به دلیل آن‌که روسیه به‌طور مکرر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده، آمریکا از این پیمان خارج خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چهارشنبه ۵ دسامبر/ ۱۴ آذر گفت تصمیم آمریکا به خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد به روسیه ربط ندارد:

«آمریکا مدت‌ها پیش تصمیم گرفته بود از این پیمان خارج شود اما خیلی بی سر و صدا. تصور کرده بودند که ما متوجه نخواهیم شد اما توسعه این موشک‌ها قبلاً در بودجه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پیش‌بینی شده.»

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین گفت بسیاری از کشورهای دیگر در شرایطی که روسیه و آمریکا توافق کرده بودند تا تولیدات این گروه از موشک‌ها را تحت پیمان INF محدود کنند، در حال افزایش تولیدات موشکی میان برد و کوتاه‌برد خود بودند و حالا اگر واشنگتن هم معتقد است که باید چنین تسلیحاتی داشته باشد، مسکو نیز این اقدام را به صورت مقتضی پاسخ خواهد داد:

«حالا شرکای آمریکایی ما ظاهراً به این جمع‌بند رسیده‌اند که اوضاع تغییر زیادی کرده و آمریکا نیز باید این تسلیحات را در اختیار داشته باشد. پاسخ ما بسیار ساده است: ما هم این تسلیحات را تولید خواهیم کرد.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در دیدار با وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو گفته بود که روسیه موشک‌های کروز «اس‌اس‌دی ۸» (کُد روسی: 9M729) را توسعه داده که به‌دلیل برد آن‌ها تهدیدی علیه اروپا محسوب می‌شود.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه و ولادیمیر جباروف، معاون رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان این کشور گفته‌اند که آمریکا هیچ سندی در دست ندارد که نشان دهد روسیه پیمان INF را نقض کرده است. ناتو نیز تهدید کرده که از این پیمان خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید:

روسیه اتهام نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای را نپذیرفت

 

Share