Share

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن بازداشت فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی در اعتصاب غذا، خواهان آزادی فوری او شد.

فرهاد میثمی، پیش از بازداشت

این وزارتخانه در پیامی توییتری که روز جمعه ۷ دسامبر/ ۱۶ آذر منتشر کرد، بازداشت این فعال مدنی را «خودسرانه» خواند و نوشت: «ایالات متحده بازداشت دکتر فرهاد میثمی را محکوم می‌کند. ما عمیقا نگران سلامت رو به وخامت او هستیم و از رژیم ایران می‌خواهیم که فورا او را آزاد کند.»

در ادامه این پیام آمده است که مردم ایران شایسته دولتی هستند که به حقوقشان احترام بگذارند، نه کسانی که آنها را به کام مرگ تدریجی بکشند.

حال عمومی فرهاد میثمی به دنبال اعتصاب غذای طولانی «بسیار وخیم» گزارش می‌شود.

روز دوشنبه ۱۲ آذر، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر در بند در زندان اوین، با اعلام اینکه جان فرهاد میثمی در خطر است، «از همه‌ جان‌های آگاه» ‌خواست «هر آنچه در توان دارند برای نجات جان این شهروند فرهیخته به کار ببندند.»

ستوده که در حمایت از فرهاد میثمی برای بار دوم از روز پنجم آذر دست به اعتصاب غذا زده، در پیام خود تاکید کرده است زندگی فرهاد میثمی سال‌هاست با «اندیشه و قلم» عجین شده و در عمل مدنی نیز از «جسارت و صداقتی قابل تحسین» برخوردار است:

«… من از همه فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی و جامعه‌ وکالت در خواست دارم برای استفاده از ظرفیت‌های خود در جهت آزادی فرهاد عزیز تلاش کنند، قبل از آن که خطر غیر قابل جبرانی این سرمایه‌ مداراگر را از ما بگیرد. فرهاد بیش از ۴ ماه است با آرامش و متانت با مرگی خاموش دست و پنجه نرم می‌کند. او را دریابید!»

فرهاد میثمی یک روز پس از بازداشتش در روز ۹ مرداد دست به اعتصاب غذا زده و با وجود درخواست فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر تا به حال اعتصابش را نشکسته است.

صدیقه پیشنماز، مادر فرهاد میثمی خبر داده که وزن فرزندش به ۳۷ کیلوگرم رسیده در حالی که او پیش از باداشت و اعتصاب غذا ۷۸ کیلو وزن داشته است.

میثمی دلیل اعتصابش را حفظ شان و کرامت انسانی خود و تمام کسانی که بدون دلیل موجه بازداشت و با اتهامات ناروا، بدون دسترسی به وکلای منتخب مورد بازجویی قرار می‌گیرند اعلام کرده و گفته حاضر نیست تحت هر شرایطی خود را به راحتی در اختیار چنین سیر ناعادلانه‌ی‌ قرار دهد.

از جمله خواسته‌های او برای پایان اعتصاب غذای خود آزادی نسرین ستوده و رضا خندان، فعال مدنی و همسر خانم ستوده است.

فرهاد میثمی به دلیل حمایت از اعتراضات زنان ایرانى علیه حجاب اجباری هدف انواع اتهامات امنیتى قرار گرفته است.


  • در همین زمینه

نامه رضا خندان و تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت جسمانی فرهاد میثمی

Share