Share

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، برای تصویب قرارداد برگزیت در حال مبارزه است: مبارزه‌ای برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و آینده خود او به عنوان نخست وزیر بریتانیا اما قرارداد برگزیت ترزا می از سوی کمیته نمایندگان پارلمان که مسوولیت تدقیق آن را به عهده داشتند، «یک قدم بزرگ به سوی ناشناخته‌ها» خوانده شده است.

گزارش انتقادی کمیته چندحزبی برنامه خروج از اتحادیه اروپا، که روز یکشنبه ۹ دسامبر به همراه نام نویسندگان آن منتشر شده، قرار است از سوی نمایندگان پارلمان این کشور برای تصمیم‌گیری درباره رایی که به این طرح خواهند داد، مورد استفاده قرار گیرد.

هیلاری بن، رییس این کمیته گفته: «برگزیت، قدم بزرگی به سوی ناشناخته‌ها خواهد بود. این قرارداد روشن نیست و به صنعت، تجارت و مردم ما اطمینانی درباره آینده روابط تجاری ما با اتحادیه اروپا در ۵ تا ۱۰ سال‌ آینده نمی‌دهد.»

متن این گزارش فهرستی بلند از مشکلات این قرارداد در شکل کنونی آن تهیه کرده است. از جمله این موارد مکانیزم تضمین عدم بازگشت مرزهای سختگیرانه میان ایرلند شمالی، ایرلند است. این موضوع مورد انتقادهای شدید نمایندگان پارلمان قرار گرفته است.

این گزارش می‌گوید: «اجرایی شدن این مکانیزم، منجر به ایجاد مرزهای فوری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در تجارت و خدمات خواهد شد و بریتانیا می‌تواند با خطر شکست اقتصادی روبه‌رو شود که قدرت چانه‌زنی آن را کاهش خواهد داد.»

این گزارش همچنین می‌گوید که قرارداد فعلی برگزیت، درباره آینده روابط با اتحادیه اروپا به نتیجه مشخصی نرسیده و معنای آن این است که در این زمینه به مذاکرات بعدی نیاز است که ممکن است سال‌ها طول بکشد.

همچنین در این گزارش تاکید شده که این قرارداد اهداف واقعی و عملی درباره آینده روابط میان بریتانیا و اتحادیه اروپا ندارد.

در این گزارش نوشته شده: «اگر اولویت دولت این است که تجارت میان اتحادیه اروپا و بریتانیا را به شکلی که کمترین اصطکاک را ایجاد کند تضمین کند، باید تصمیم بگیرد که تا چه حد از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت خواهد کرد. به نطر نمی‌رسد که دولت تاکنون در این زمینه به تصمیمی رسیده باشد.»

پارلمان بریتانیا قرار است ۱۱ دسامبر درباره این قرارداد رای‌گیری کند.

Share