Share

نقص مدارک، قاچاق مواد مخدر یا رویکردهای خودسرانه پلیس گرجستان؟  در پی افزایش شمار ایرانیانی که از ورود آن‌ها به گرجستان جلوگیری شده، سخنگوی وزارت خارجه یک بار دیگر از شهروندان ایرانی خواست تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند. به گفته بهرام قاسمی تهران و تفلیس با هم در گفت‌وگو هستند.

فرودگاه تفلیس (عکس: آرشیو)

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۱۹ آذر در یک برنامه رادیویی یادآوری کرد که تهران با تفلیس درباره مشکلاتی که در مرز برای شهروندان ایرانی هنگام سفر به گرجستان پیش می‌آید، در حال مذاکره است:

«ما با حساسیت ویژه برخی مسائل که برای برخی ایرانیان در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان اتفاق افتاد را در تهران و تفلیس دنبال می‌کنیم و در حال مذاکره هستیم و یک بار سفیرشان در این‌باره احضار شده است. هم‌چنین برنامه‌های دیگری را هم در دست اقدام داریم. برای ما این مسائل بسیار حساس است.»

در ۱۰ ماه گذشته در مجموع حدود ۲۶۲ هزار ایرانی به گرجستان سفر کرده‌اند. در هفته‌های اخیر مأموران در مبادی ورودی گرجستان از ورود بیش از ۲۰۰ شهروند ایرانی به این کشور جلوگیری کرده‌اند. یکشنبه ۱۱ آذر خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده بودند که از ورود ۱۸ شهروند ایرانی که با پرواز قشم‌ایر به تفلیس رفته بودند، جلوگیری شده است. خبرگزاری فارس گزارش داده که افسران پلیس گرجستان برخی از مسافران را در صف نشان می‌کنند، آن‌ها را به اتاق بازجویی می‌برند و بدون بررسی مدارک آن‌ها، این مسافران را به ایران دیپورت می‌کنند. شهروندان ایرانی برای سفر به گرجستان به ویزا نیاز ندارند. گزارش شده که افسران پلیس گرجستان با یک زن ایرانی به طرز خشونت‌آمیزی رفتار کرده و او را به مدت ۲۰ ساعت در بازداشت نگه داشته‌اند و سپس او را به ترکیه دیپورت کرده‌اند. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در برنامه رادیویی «پارک شهر» با تأیید این خبر گفت:

«ما این رفتار دولت گرجستان را مورد انتقاد قرار می‌دهیم و مراتب ناراحتی ما به سفیرشان ابلاغ شد و برنامه‌هایی داریم که ظرف یکی دو روز گذشته انجام می‌دهیم.»

قاسمی از همه شهروندان ایرانی خواست که تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند. ۹ آذر وزارت کشور گرجستان با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت ۶ ایرانی در فرودگاه تفلیس خبر داد. وزارت کشور گرجستان می‌گوید از این شش مسافر یک کیلو و نیم هروئین کشف شده است. بهرام قاسمی پیش از این تلویحاً این موضوع را تأیید کرده بود که برخی مسافران ایرانی گرجستان مواد مخدر به همراه داشته‌اند. نقص مدارک هم یکی از دلایل دیپورت شهروندان ایران از مبادی ورودی گرجستان است:

«متأسفانه برخی ایرانیان توسط گروه‌های مافیایی که مجوز لازم را ندارند تحت عناوین خرید مسکن و بحث‌های توریستی به این کشور می‌روند و مدارک لازم را ندارند و بهانه‌ای را به دست نیروهای گرجستان می‌دهند، اما با همه این‌ها باعث نمی‌شود که نسبت به رفتار دولت گرجستان گلایه نکنیم.»

Share