Share

در سی‌ویکمین روز اعتصاب کارگران فولاد اهواز، آن‌ها اعتراضات خود را از مقابل استانداری خوزستان آغاز کردند و علیه مسئولان استان شعار دادند. گروهی از کارگران کفن‌پوش شدند و گروهی اتوبان مقابل منزل و دفتر امام جمعه اهواز را مسدود کردند.

در آغاز دومین ماه اعتصاب کارگران فولاد اهواز گروهی از کارگران کفن‌پوش شدند.

در آغاز دومین ماه اعتصاب کارگران فولاد اهواز گروهی از کارگران کفن‌پوش شدند.

اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز دوشنبه ۱۹آذر وارد سی‌و‌یکمین روز خود شد. اعتراضات امروز آن‌ها از مقابل استانداری خوزستان شروع شد. شماری از کارگران همچون کشاورزان معترض اصفهان کفن‌پوش بودند.

آذرماه گذشته زمانی که وعده مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس برای تأمین حق‌آبه کشاورزان استان اصفهان تحقق نیافت، کشاورزان در چند شهر این استان کفن‌پوش به خیابان آمدند. اکنون کارگران معترض فولاد اهواز نیز دست به حرکت مشابهی زدند.

کارگران روز دوشنبه همچنین اتوبان مقابل منزل و دفتر محمدعلی موسوی جزایری، امام جمعه اهواز را بستند و کریم سیاحی یکی از نمایندگان کارگران معترض در آن‌جا طی سخنانی از جزایری خواست تا در برابر کارگران ظاهر شود و به خواسته‌هایشان گوش کند:

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در این روز شعار می‌دادند: کشور ما دزدخونه است – توی جهان نمونه است؛ نه حاکم نه دولت – نیستن حریف کارگر؛ روحانی دروغگو – کلید تدبیرت کو؛ استاندار و فرماندار – بی‌عرضه و بی‌خیال؛ خوزستان بیچاره مسئول خوب نداره؛ مسئول بی لیاقت – استعفا استعفا.

کارگران فولاد اهواز از یک ماه قبل اعتراضات خود را آغاز کردند. آن‌ها افزون بر مطالبات مزدی معوق، خواستار برخورد با «دست‌های مافیایی پشت پرده» هستند که مانع تولید در فولاد اهواز شدند.

کریم یاوری، نماینده ویژه وزارت کار که دو هفته پیش برای بررسی مشکلات کارگران فولاد و نیشکر هفت‌تپه به خوزستان سفر کرده بود، وعده مجوز فروش محصولات فولاد در بازار آزاد و پرداخت دو ماه دستمزد معوق کارگران را داد.

کارگران فولاد اما این اظهارات را «دروغ» خوانده و گفته‌اند خواستار پرداخت یک‌باره مطالبات مزدی و همچنین خلع ید از بانک ملی به عنوان مالک این شرکت هستند.

روز گذشته، یکشنبه ۱۸ آذر کارگران گروه صنعتی ملی فولاد اهواز به‌رغم تهدیدها بار دیگر به خیابان آمدند و مقابل ساختمان بانک ملی اهواز تجمع کردند.

آن‌ها همچنین شامگاه یکشنبه به نشست تخصصی بررسی مشکلات آب و فاضلاب اهواز رفته و در آن‌جا نیز مسئولان را مورد انتقاد قرار دادند. در این نشست که در مسجد جوادالائمه پادادشهر اهواز برگزار شد، نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی و مسئولان شهری شرکت داشتند.

در شبکه‌های اجتماعی کاربران با انتشار تصاویر کارگران کفن‌پوش فولاد اهواز دلیل این اقدام را «جان به لب رسیدن» کارگران عنوان کرده‌اند.

Share