Share

ماموران امنیتی شبانه رضا شهابی و حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی را  همراه با سه نفر دیگر بازداشت کرده‌اند. خانواده‌های بازداشت‌شدگان مقابل زندان اوین اجتماع کرده‌اند.

رضا شهابی و حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در کانال تلگرام خود اعلام کرد که مأموران امنیتی بامداد سه‌شنبه ۲۰ آذر رضا شهابی و حسن سعیدی، از اعضای این سندیکا را بازداشت کرده‌اند.

در این گزارش گفته شده که سه تن دیگر به نام‌های امیرعباس آزرم‌وند، رهام یگانه و کیوان مهتدی نیز همراه با نماینده کارگران بازداشت شده‌اند. ابتدا از محل نگهداری بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نبود. اما سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی اعلام کرده که صبح سه‌شنبه خانواده‌های بازداشت‌شدگان همراه با عده‌ای از دوستانشان مقابل زندان اوین اجتماع کرده‌اند. آن‌ها منتظرند که مأموران امنیتی بازداشت‌شدگان را به اوین منتقل کنند. تا لحظه انتشار این گزارش خبری از انتقال بازداشتی‌ها به اوین منتشر نشده است.

رضا شهابی از بنیانگذاران سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی است. او نخستین بار در سال ۱۳۸۹ بازداشت شد و دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی این فعال کارگری را به اتهام «تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس محکوم کرد. شهابی در مرداد ۹۶ دست به اعتصاب غذا زد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در حال تدارک برگزاری دومین مجمع خود است. بازداشت رضا شهابی و حسن سعیدی ممکن است برگزاری مجمع را به تعویق بیندازد.

در روزهای گذشته، همزمان با بالا گرفتن اعتراضات کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه و اعلام همبستگی دانشجویان در دانشگاه‌های ایران با کارگران، کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در شش سامانه برای دریافت تسهیلات مسکن دست تجمعات اعتراضی برگزار کرده بودند. در جریان این اعتراضات یک کارگر معترض در دفتر مدیریت بهره‌برداری اقدام به خودسوزی کرد. از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ۹ آذر سال جاری با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بازداشت اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه را محکوم می‌کند. در این بیانیه یادآوری شده بود که مأموران اسماعیل بخشی را هنگام بازداشت کتک زده بودند، چنانکه او را با سر و صورت خونین به بیمارستان منتقل کردند و بعدها نگهداری او در انفرادی هم تأیید شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه حمایتش از اسماعیل بخشی خواستار بستن تمامی پرونده‌های قضایی برای سایر نمایندگان کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه شده بود.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هشدار داده بود که اگر اعتراضات کارگری ادامه یابد، قوه قضائیه فعالان کارگری را تحت پیگرد قضایی قرار می‌دهد. اعتراضات اما ادامه یافت.

بیشتر بخوانید:

#اعتراضات: کارگران فولاد اهواز کفن‌پوش شدند

 

Share