Share

سرانه دریافت کالری کارگران در ایران کاهش چشمگیری داشته است، شورای عالی کار اما همچنان از تشکیل جلسه فوق‌العاده بررسی ترمیم دستمزد امسال خودداری می‌کند. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفته که شورای عالی کار در حال جمع آوری اطلاعات از کمیته‌های مختلف برای برگزاری نشست فوق‌العاده است.

عکس: آرشیو

سه ماه به پایان سال باقی مانده و رایزنی‌های مقدماتی برای تعیین حداقل دستمزد ۱۳۹۸ آغاز شده، شورای عالی کار اما هنوز افزایش دستمزد امسال را بررسی و تصویب نکرده است.

شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دوشنبه ۱۹ آذر گفت که این شورای عالی کار هنوز در حال جمع‌آوری اطلاعات از کمیته‌های مختلف برای بررسی ترمیم دستمزد است.

علی‌اکبر سیارمه، فعال کارگری اما دولت را مانع افزایش دستمزدها دانست و گفت: در مذاکرات مزدی هر بار دولت به عنوان کارفرمای بزرگ با کارفرمایان همراه شدند و نتیجه‌ای از مذاکرات مزدی گرفته نشد.

پیشتر اعضای کمیته مزد شورای عالی کار از توافق میان نمایندگان کارفرمایان، تشکل‌های کارگری دولتی و دولت برای افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حداقل دستمزد به صورت غیرنقدی برای جبران کاهش سطح واقعی دستمزد و قدرت خرید مزدبگیران خبر داده بودند. شاکرمی اما  گفت: «هیچ مرجعی غیر از شورای عالی کار نمی‌تواند درباره نحوه جبران کاهش قدرت خرید کارگران تصمیم‌گیری کند، برای افزایش دستمزدها باید منتظر تصمیم این شورا ماند».

هفته گذشته رسانه‌های دولتی ایران از تشکیل جلسه شورای عالی کار در ۱۲ آذر خبر داده بودند. علی خدایی عضو خانه کارگر که به عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار حضور دارد، این خبر را تکذیب و گفت: «هیچ تاریخ مشخصی برای برگزاری جلسه بعدی مشخص نشده است».

تاخیر شورای عالی کار در بررسی و تصویب افزایش حداقل دستمزد، در شرایطی که نرخ تورم کالاهای ضروری و به ویژه مواد غذایی طی ماه‌های گذشته افزایش یافته، معیشت و سلامت کارگران و خانواده‌هایشان را تهدید می‌کند.

سرانه دریافت کالری کارگران کاهش یافت

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، دوشنبه ۱۹ آذر کاهش مصرف کالری خانوار کارگری را نگران کننده خواند.

او گفت که هزینه تامین مواد غذایی خانوارهای کارگری طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶، ۲۰۰ درصد افزایش یافته و کارگران برای ادامه زندگی «هر روز سبد خود را خالی‌تر کردند اما بازهم نتوانستند تعادلی میان مخارج و دریافتی خود ایجاد کنند».

به گفته توفیقی افزایش قیمت مواد غذایی « سرانه کالری روزانه خانوار کارگری را ۵۳۱ واحد کاهش داده» و خانوار کارگری « برای بقاء مجبور به ارزان‌خری شده است».

براساس گزارش بانک مرکزی، سال گذشته ۲۳,۵ درصد بودجه خانوار برای تامین مواد غذایی و ۳۵,۵ درصد برای مسکن هزینه شده است. حمل و نقل نیز ۱۰,۸ درصد هزینه خانوار را تشکیل داده است.

به بیان دیگر در سال گذشته نزدیک به ۷۰ درصد بودجه خانوار برای سه گروه کالایی مسکن، مواد خوراکی و حمل و نقل هزینه شده است.

رشد قیمت مواد غذایی در سال‌جاری در شرایطی که سطح واقعی دستمزدها کاهش یافت، خانوارهای کارگری و مزدبگیران را به کاهش مصرف مواد غذایی پروتئینی مجبور کرد. به گونه‌ای که رئیس هیئت مدیره اتحادیه لبنی شهریور امسال، کاهش مصرف لبنیات را نگران‌کننده خواند و گفت: «لبنیات در حال خارج شدن از سبد مصرف خانوارهاست».

براساس اعلام مرکز آمار تولید گوشت قرمز طی شش ماه نخست امسال در مقایسه با یکسال قبل ۱۱ درصد کاهش یافته است. به گفته کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، سرانه مصرف گوشت قرمز تا یک سوم افت کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز «افزایش قابل توجه نرخ تورم در سال ۱۳۹۷» را عامل افزایش «خط فقر و همچنین هزینه سبد مصرفی فقرا» عنوان کرده است.

این مرکز نرخ تورم نقطه به نقطه تا پایان سال ۱۳۹۷ را حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد برآورد و پیش‌بینی کرده است: «خط فقر در ماه های آینده دوباره افزایش خواهد یافت و خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر بروند».


در همین زمینه:

مرکز پژوهش‌های مجلس: خط فقر در سال ۹۷، ۲۵ درصد رشد کرد

فرار شورای عالی کار از ترمیم دستمزد: مواد غذایی ۱۷۰ درصد گران شد

Share