Share

سازمان حقوق بشر ایران ضمن ابراز تاسف از مرگ وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی زندان مرکزی قم (لنگرود) که از دو ماه پیش در اعتراض به عدم رعایت «اصل تفکیک جرایم» دست به اعتصاب غذا زده بود، خواستار اعزام هیاتی بین‌المللی به ایران برای رسیدگی به شرایط زندانیان و مرگ این زندانی سیاسی شد.

وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی جان‌باخته در اعتصاب غذا- طرح از کمپین حقوق بشر ایران

وحید صیادی نصیری که بر اثر اعتصاب غذا در بیمارستان جان باخت، ۳۸ ساله بود و سه بار به دلیل فعالیت‌های خود در فضای مجازی بازداشت شده بود.

سازمان حقوق بشر ایران روز پنج‌شنبه ۱۳ دسامبر/ ۲۲ آذر، خواستار واکنش فوری جامعه جهانی به مرگ این زندانی سیاسی و تلاش برای نجات جان دیگر زندانیان اعتصابی شد.

به گفته محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران، این سازمان خواهان فرستادن یک هیات ویژه بین‌المللی برای رسیدگی به شرایط زندانیان عقیدتی در ایران است:

«محکومیت ظالمانه حبس به خاطر ابراز عقیده، رفتار غیر انسانی در زندان و سهل‌انگاری و بی‌توجهی مسئولان نسبت به سلامت وحید صیادی نصیری، منجر به جان باختن این زندانی شده است.»

امیری مقدم مسئولیت مرگ وحید صیادی نصیری و شرایط دیگر زندانیان را بر عهده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گذاشت و گفت او باید در قبال این موضوع پاسخگو باشد.

وحید صیادی نصیری آخرین بار اول مرداد ماه سال جاری، در منزل مسکونی خود بازداشت شد. نیروهای امنیتی او را به بازداشتگاه اداره اطلاعات و پس از یک هفته به زندان مرکزی قم منتقل کردند.

او در جریان بازداشت دوم خود بابت توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ترتیب به تحمل پنج، دو و یک سال حبس محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، باید پنج سال آن را تحمل می‌کرد.

صیادی نصیری نوروز ۱۳۹۶ مشمول عفو نوروزی شد و به همین دلیل اسفند ماه این سال از زندان آزاد شد.

یکی از بستگان صیادی نصیری به سازمان حقوق بشر ایران گفته است:

«وحید دفعه اول دو سال زندان بود. دفعه دوم یک سال و خرده‌ای و ۲۵ اسفند ۹۶ از زندان رجایی‌شهر آزاد شد، اما دوباره اول مرداد ۹۷ گرفتندش …. به ما گفتند جرمش فعالیت سیاسی از طریق موبایل است.»

یکی از دوستان این زندانی سیاسی درگذشته نیز به سازمان حقوق بشر ایران گفته است که او از تاریخ ۲۱ مهر ماه به دلیل عدم رعایت تفکیک جرایم و شرایط نامناسب زندان مرکزی قم دست به اعتصاب غذا زده است:

«چند روز پس از اینکه او دست به اعتصاب غذا می‌زند در شعبه اول دادگاه انقلاب قم به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به چهار سال و نیم زندان محکوم می‌شود و اعتراض به این حکم ناعادلانه را نیز به خواسته‌های خود می‌افزاید.»

در سال‌های اخیر انتقال زندانیان سیاسی به بند زندانیان جرایم عمومی که برخی افراد خطرناک در آنها نگهداری می‌شوند، به یکی از شیوه‌های مسئولان برای آزار و اذیت زندانیان سیاسی تبدیل شده است.


  • در همین زمینه

وحید صیادی نصیری در اعتصاب غذا جان داد

Share