Share

سئول برای سومین ماه متولی در ماه نوامبر هیچ نفتی از ایران نخریده است. منابع خبری در حوزه صنعت اما می‌گوید انتظار می‌رود صدور نفت ایران به کره جنوبی از اواخر ماه ژانویه یا فوریه از سر گرفته شود.

عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود آنکه کره جنوبی موقتا از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شده، اما در طول سه ماه گذشته هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

کره جنوبی و هفت کشور دیگر (چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، تایوان و ترکیه) در اوایل ماه نوامبر به طور موقت از تحریم‌هایی که ایالات متحده به دلیل برنامه‌های هسته‌ای تهران علیه ایران اعمال می‌کند، معاف شدند.

عدم خرید نفت ایران از سوی کره جنوبی اما به دلیل در جریان بودن مذاکرات برای عقد قراردادهای جدید عنوان شده است و منابع خبری در حوزه صنعت گفته‌اند که انتظار می‌رود ورود نفت ایران به کره جنوبی از اواخر ماه ژانویه یا فوریه از سر گرفته شود.

کره جنوبی به طور معمول یکی از مشتریان اصلی نفت ایران در آسیاست. با وجود آنکه مشخص نیست پس از تحریم‌ها تا چه میزان خرید نفت ایران برای این کشور مجاز شمرده شده است، اما منابع آگاه گفته‌اند میزان خرید می‌تواند تا ۲۰۰ هزار بشکه -عمدتا نفت بسیار سبک- باشد که برای تهیه مواد سوختی مانند نفتا و گازوئیل استفاده می‌شود.

اما با توجه به تحریم‌ها و کاهش ذخیره نفت سبک ایران و افزایش تقاضای داخلی برای این محصول، خریداران کره جنوبی در جست‌و‌جوی فروشندگان جایگزین از جمله قطر هستند.

کره جنوبی در ماه نوامبر در مجموع ۱۲.۷۱ میلیون تن نفت خام وارد کرده که میزان وارداتش نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۲.۵۹ میلیون تن)، ۱.۲ درصد افزایش یافته است.


  • در همین زمینه

هند با معافیت از تحریم‌‌‌های آمریکا پول نفت ایران را به روپیه می‌پردازد

Share