Share

یک روز بعد از شکایت بغداد از حملات هوایی ترکیه، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت کشورش به حملات خود علیه جنگجویان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در عراق ادامه می‌دهد. بغداد گفته بود حملات هوایی پی‌ در ‌پی از سوی ترکیه حاکمیت ملی عراق و جان شهروندان این کشور را به خطر می‌اندازد.

یک جنگجوی پ‌ک‌ک در منطقه کوهستانی شمال عراق ـ عکس از آرشیو

روز جمعه ۱۴ دسامبر/ ۲۳ آذر، ارتش ترکیه اعلام کرد هشت جنگجوی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را کشته است. این خبر موجب شد که مقامات عراقی، سفیر ترکیه در بغداد را برای پاسخگویی فرا بخوانند.

ترکیه در مرز جنوبی خود با عراق به طور منظم به مواضع پ‌ک‌ک حمله می‌کند. ادعای مقامات ترکیه این است که مبارزان کرد از منطقه کوهستانی و دور از دسترس عراق به عنوان پایگاه نظامی استفاده می‌کنند و از این پایگاه، حملاتی را علیه ترکیه انجام می‌دهند.

پ‌ک‌ک در ترکیه گروهی غیرقانونی محسوب شده و اعضای آن به طور مداوم مورد حمله مقامات امنیتی و نظامی این کشور قرار می‌گیرند.

اوایل امسال رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، تهدید کرده بود عملیاتی زمینی را علیه مواضع کردها در شمال عراق آغاز می‌کند.

او این هفته نیز اعلام کرد عملیاتی را علیه شبه‌نظامیان کرد در سوریه، همسایه دیگر ترکیه، انجام خواهد داد.

اردوغان گفت: «ما اعلام و تأیید کردیم که عملیاتی را در چند روز آینده برای پاکسازی شرق فرات از سازمان تروریستی جدایی‌طلب انجام خواهیم داد.»

او اطمینان داد که به نیروهای آمریکایی آسیبی نخواهد رسید.

ترکیه نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» را که متشکل از شبه‌نظامیان کرد در سوریه است یک سازمان تروریستی می‌شناسد و می‌گوید این گروه بازوی راست حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است که در ترکیه سال‌هاست با دولت این کشور در جنگ است و آنکارا فعالیت آن را ممنوع اعلام کرده است.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز گفته است: «فعالیت‌های سازمان تروریستی پ‌ک‌ک در قلمروی عراق و سوریه به مسئله امنیت ملی ترکیه تبدیل شده است.»

او همچنین گفته است دولت عراق وظیفه دارد جلوی حملات انجام شده از خاک خودش به ترکیه را بگیرد و از این رو حملات هوایی روز جمعه را «دفاع از خود» نامیده و گفته است ترکیه به جای عراق این کار را انجام داده است.


در همین زمینه:

ترکیه ۹۰ نفر را به اتهام همکاری با پ‌ک‌ک بازداشت کرد

اردوغان: در حمله به کردهای شرق فرات تعلل نمی‌کنیم

Share