Share

شماری از بازنشستگان در تهران، مشهد و چند شهر دیگر تجمع کردند. آنها خواستار تامین بیمه رایگان، افزایش مستمری بازنشستگان و همچنین آزادی کارگران و معلمان دربند شدند.

تجمع بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی-۲۷ آذر ۱۳۹۷

به گزارش اتحاد بازنشستگان سه‌شنبه ۲۷ آذر شماری از بازنشستگان در تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. معترضان که پیشتر با صدور اطلاعیه‌ای، بازنشستگان و کارگران را به همراهی با خود خوانده بودند، پلاکاردهایی با مضمون « درمان رایگان حق مسلم ما است»، «اجرای هرچه سریعتر همسان‌سازی حقوق‌ها را خواستاریم»، « داشتن زندگی مناسب و مطابق با استاندارهای جهانی، خواسته‌ای به حق و شدنی است» و « ما خواهان احیای سازمان بازنشستگی با نظارت نمایندگانی از بازنشستگان هستیم»، مجلس و دولت را در نادیده گرفتن حق بازنشستگان همدست و حامی یکدیگر خواندند و شعار دادند: «دولت خیانت می‌کند/ مجلس حمایت می‌کند».

این تجمع در اعتراض به اعتبار پیش‌بینی شده در لایحه بودجه برای همسان‌سازی مستمری بازنشستگان صورت گرفت. دولت در لایحه بودجه تنها ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به این موضوع اختصاص داده است.

بازنشستگان معترض پس از تجمع مقابل مجلس به سمت ساختمان سازمان برنامه و بودجه حرکت کردند. معترضان در طی مسیر شعارهایی چون «معلم زندانی، کارگر زندانی آزاد باید گردد» و «کارگر فولاد آزاد باید گردد» سر دادند و خواستار پایان دادن به سرکوب معترضان شدند.

آنها در اطلاعیه‌ای خواسته‌های خود را به شرح زیر اعلام کردند:

  • افزایش حقوق بالاتر از خط فقر کارشناسی شده، مطابق باسطح استانداردهای زندگی امروز و تضمین پرداخت به موقع آن
  •  لغو بیمه تکمیلی و برقراری یک سیستم پایه‌ای درمان موثر ، کار آمد و رایگان، همسان سازی حقوق ها و اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال۱۳۸۶ جهت برون رفت از خط فقر
  • اعاده و احیای مجدد منابع عظیم صندوق‌های بازنشستگی (نظیر برگشت کسورات سهم درمان از خزانه به تامین اجتماعی) کنترل و نظارت مستقیم توسط نمایندگان مستقل و منتخب بازنشستگان بر صندوق‌های بازنشستگی برای صیانت از دارایی‌ها، اموال و امکانات و ظرفیت‌های آنها.
  • به رسمیت شناختن تشکل‌های مستقل بازنشستگان و تضمین فعالیت آزادانه آنان در جهت پیگیری مطالباتشان

معترضان همچنین دست‌نوشته و پلاکاردهایی در حمایت از از مطالبات معلمان و کارگران در دست داشتند. در یک پلاکارد نوشته بودند: «آموزش رایگان حق فرزندان ما است، نه به خصوصی‌سازی آموزش». «درود بر معلم/ مرگ بر ستمگر» یکی دیگر از دست‌نوشته‌های بازنشستگان در این تجمع بود که  به بازداشت معلمان اشاره داشت.

«از اهواز تا تهران / زحمتکشان تو زندان» هم یکی از شعارهای بازنشستگان در اعتراض به بازداشت گسترده کارگران فولاد اهواز طی دو روز گذشته بود. آنها همچنین دست‌نوشته‌هایی همراه داشتند که بر آن نوشته شده بود: «ما خواهان آزادی تمامی زندانیان مطالبه‌‌گر هستیم».

براساس گزارش کانال‌های تلگرامی، بازنشستگان در چند شهر دیگر هم مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه و یا نهادهای دولتی تجمع کردند. تصاویر تجمع بازنشستگان در مشهد و شیراز منتشر شده است.

در شیراز بازنشستگان صنایع مخابراتی راه دور باردیگر به خیابان آمدند و مسیر منتهی به استانداری را مسدود کردند. آنها روزهای گذشته نیز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی‌شان طی ۱۲ سال گذشته مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

کارگران بازنشسته صنایع مخابراتی راه دور شیراز یکشنبه ۲۵ آذر کفن‌پوش مسیر منتهی به استانداری فارس را مسدود کردند.

خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران،ایسنا، هم همزمان با این تجمع گزارش کرد: شماری از بازنشستگان نیروهای مسلح نیز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. خواسته بازنشستگان نیروهای مسلح «اختصاص بودجه‌ دولتی برای تامین منابع مالی پرداخت مستمری بازنشستگی و اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» گزارش شده است.


در همین زمینه:

#اعتراضات: تجمع بازنشستگان مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

Share