Share

دونالد ترامپ، اعلام کرد که وزیر دفاعش در دو ماه آینده مسند خود را ترک می‌کند و بازنشسته خواهد شد. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در متن استفعا خود به اختلاف نظرهایش با ترامپ اشاره کرده و گفته است که این حق ریاست جمهوری آمریکاست که وزیر دفاعی را انتخاب کند که افکارش با او همسو باشد.

جیمز متیس در پنتاگون در ژانویه ۲۰۱۸

شامگاه ۲۰ دسامبر  / ۳۰ آذر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در توئیتر نوشت که ژنرال جیمز متیس از فوریه ۲۰۱۹ بازنشسته خواهد شد. پس از انتشار این پیام، متن استعفای وزیر خارجه آمریکا در رسانه‌ها منتشر شد و متیس اعلام کرد که از مسندش کناره‌گیری کرده است.

ترامپ قرار است که به زودی وزیر دفاع جدید آمریکا را معرفی کند. متیس  در نامه استعفای خود نوشته که مناسبات را برای انتقال آرام قدرت در وزارت دفاع فراهم خواهد کرد.

جیمز متیس درست یک روز پس از تصمیم رییس‌جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، استعفای خود را اعلام کرده است.

تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای نظامی از سوریه را برخی از منتقدان رها کردن متحدان آمریکا به ویژه در کردستان سوریه تعبیر کرده‌اند. پس از خروج آمریکا از منطقه این احتمال هست که ترکیه نیروهای نظامی کرد را  که در جنگ علیه بشار اسد و گروه “دولت اسلامی” (داعش) متحده آمریکا هستند، سرکوب کند.

متن استعفای متیس، چیزی در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نمی‌گوید اما او در مورد اهمیت پشتیبانی ایالات متحده از متحدانش می‌نویسد. وزیر دفاع آمریکا همچنین در مورد کشورهایی هشدار می‌دهد که “منافع استراتژیک‌شان به طور فزاینده‌ای در تنش با ایالات متحده است.”

وزیر دفاع کنونی آمریکا از چین و روسیه به عنوان نمونه‌ای از این کشورها نام می‌آورد و می‌نویسد: “چین و روسیه می‌خواهند جهان را با مدل مستبدانه خود، یعنی به دست آوردن حق وتو علیه تصمیمات اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی دیگر کشورها شکل دهند تا منافع‌شان را به قیمت پایمال کردن منافع همسایگان خود، آمریکا و متحدان ما شکل دهند.”

هم‌حزبی‌های، دونالد ترامپ اولین کسانی بودند که در توییتر از استعفای متیس ابراز ناراحتی کردند. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی که روز گذشته هم از تصمیم  ترامپ برای خروج از سوریه انتقاد کرد، در توییتر گفت که از استعفای متیس با ناراحتی بسیار مطلع است. گراهام روز گذشته گفته بود که متیس به او گفته است که فکر نمی‌کند اکنون زمان مناسبی برای ترک سوریه باشد.

چاک شومر، سناتور دموکرات نیویورک هم علت اختلاف نظر ترامپ و متیس را دستور خروج نیروهای آمریکا از سوریه می‌داند.

آمریکا در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ سرباز در سوریه دارد.

مارک وارنر، نماینده دموکرات مردم ویرجینیا در مجلس سنا که  معاون کمیته اطلاعات سنا هم هست استعفای متیس را اتفاقی “ترسناک” توصیف کرده است. او نوشته: “متیس کماکان جزیره ثبات در میان هرج و مرج دولت ترامپ بوده است.”

موضوع خروج نیروهای آمریکا از سوریه تنها اختلاف ترامپ و متیس نبوده است. این دو  از ابتدا در مورد آینده جنگ افغانستان و ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان هم اختلاف داشتند. در حالی که ترامپ نسبت به هزینه‌های افغانستان شکایت داشته و به دنبال راهی برای خروج نیروهای آمریکایی بوده، متیس و دیگران او را پس از بر شمردن تبعات خروج آمریکا، نسبت به ماندن  متقاعد کرده‌اند.

با رفتن متیس، ترامپ سیاست کاهش نیروهای ایالات متحده آمریکا در افغانستان را راحت‌تر پیش خواهد گرفت. هم‌زمان با انتشار خبر استعفای متیس، سی‌ان‌ان، ان‌بی‌سی و دیگر خبرگزاری های آمریکایی خبر دادند که رییس‌جمهوری آمریکا گزینه‌های خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را بررسی خواهد کرد. تصمیم ترامپ در مورد نیروهای آمریکایی در افغانستان هنوز مشخص نیست.

ترامپ در توییتر از خدمات جیمز متیس تشکر کرده و گفته است که در دوران وزارت دفاع او پیشرفت‌های بزرگی حاصل شده است. متیس گفته است که در ۲۸ فوریه سال ۲۰۱۹، مسند وزارت دفاع را ترک خواهد کرد.

در همین زمینه:

آمریکا خود را برای خروج از سوریه آماده می‌کند

Share