Share

اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با شدت‌گرفتن تهدیدهای آنکارا علیه کردهای شمال آن کشور همزمان شده است. کردها خواهان تجدیدنظر واشنگتن در این تصمیم شده‌اند. دو رهبر ارشد سیاسی کردهای سوریه نیز برای مذاکره درباره عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از آن کشور و تهدیدهای نظامی ترکیه به پاریس خواهند رفت.

نیروهای شورای نظامی منبج، بخشی از نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها ــ عکس از آرشیو

نیروهای شورای نظامی منبج، بخشی از نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها ــ عکس از آرشیو

خالد عیسی، نماینده روژاوا (کردستان سوریه) در پاریس به خبرگزاری فرانسه گفته است که دو رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک،‌ ریاض دارار و الهام احمد جمعه ۲۱ دسامبر / ۳۰ آذر به پاریس خواهند رفت. شورای سوریه دموکراتیک بال سیاسی «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF) به رهبری کردها است که با پشتیبانی هوایی آمریکا در حال جنگ با گروه «دولت اسلامی» (داعش) بوده‌اند.

دفتر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تأیید کرده است که رهبران کرد با دولت فرانسه رایزنی خواهند کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۱۹ دسامبر / ۲۸ آذر اعلام کرد که پیروزی بر داعش میسر شده و نیروهای آمریکایی به همین دلیل در سوریه به‌سر می‌بردند. در پی این سخنان کاخ سفید از خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از سوریه خبر داد.

تصمیم ترامپ در حالی اتخاذ می‌شود که ترکیه به تهدیدهایش علیه کردهای سوریه ادامه می‌دهد و بر شدت آنها افزوده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دوشنبه ۱۴ دسامبر / ۲۲ آذر گفته بود در حمله به کردها در شرق رود فرات در سوریه «تعلل نمی‌کنیم».

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه گزارش داده است که نیروهای کرد شمال سوریه در حال سنگربندی و حفر تونل و خندق هستند. حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه پنج‌شنبه در دوحه، پایتخت قطر از مهیاشدن ترکیه برای عملیات نظامی در شرق رود فرات خبر داد و با لحن تندی گفت: «هر چه می‌خواهند حفر کنند … وقتی زمانش برسد،‌ آنها در سنگرها مدفون خواهند شد. نباید در این باره هیچ شکی داشت.»

ترکیه اوایل سال جاری میلادی نیز به کانتون عفرین،‌ یکی از مناطق کردنشین شمال سوریه حمله کرد و آن را به تصرف خود درآورد. در جریان اشغال عفرین به دست ترکیه،‌ دست‌کم ۲۸۹ غیرنظامی از جمله ۴۳ کودک کشته شدند.

واکنش کردها به تصمیم ترامپ و خطر داعش

کردهای سوری معترض به تصمیم ترامپ و تهدیدهای ترکیه پنج‌شنبه در شهر رأس العین (الحسکه) در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه راهپیمایی کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان معتقدند که ایالات متحده در حال وانهادن آنها است و به گفته یکی از آنها، «در حال خیانت به مردم روژاوا [کردستان سوریه]».

سربازان کرد و عرب «نیروهای دموکراتیک سوریه» در مراسم فارغ‌التحصیلی از آموزش نظامی در قامشلی ـ عکس از آرشیو

رهبران کردهای سوریه تا کنون واکنش‌های عمومی محدودی درباره تصمیم ترامپ نشان داده‌اند. ستاد فرماندهی «نیروهای دموکراتیک سوریه» پنج‌شنبه در بیانیه‌ای از دولت آمریکا خواست در تصمیم‌اش تجدید نظر کند:

«تصمیم به خروج نیروها مستقیماً آخرین تلاش‌ها برای شکست گروه‌های تروریستی را تضعیف می‌کند و دلالت‌هایی جدی برای ثبات و صلح جهانی خواهد داشت. عقب‌کشیدن نیروها در چنین شرایطی به ایجاد یک خلاء سیاسی و نظامی در منطقه می‌انجامد و مردم را در چنگال نیروهای دشمن رها خواهد کرد.»

این بیانیه هشدار داده بود که تصمیم کاخ سفید برای بیرون‌بردن نیروهای آمریکایی از شمال و شرق سوریه تأثیر منفی بر جنگ علیه تروریسم خواهد داشت و امکان سیاسی و نظامی برای احیای قدرت داعش را فراهم خواهد کرد.

رایزنی‌ها در پاریس بر تهدیدهای نظامی ترکیه علیه مناطق کردنشین شمال سوریه متمرکز خواهند بود. نیروهای کرد سوری پنج‌شنبه اعلام کردند که اگر ترکیه به آنها حمله کند، جنگ با داعش را رها خواهند کرد.

به گزارش نیویورک‌تایمز، مقام‌های ارتش آمریکا و تحلیل‌گران جنگ سوریه گفته‌اند که داعش هنوز ۲۰ تا ۳۰ هزار سرباز در عراق و سوریه دارد و اغلب آنها مخفی شده‌اند. این تعداد عضو مسلح معادل است با تخمین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از شمار سربازان داعش در ابتدای قدرت‌گرفتنش در سال ۲۰۱۴.

برت مک‌گرک،‌ فرستاده ویژه ریاست‌جمهوری در ائتلاف بین‌المللی ضدداعش هفته گذشته در وزارت خارجه آمریکا گفته بود «یک چیز را طی این سال‌ها آموخته‌ایم، و آن اینکه شکست‌دادن گروهی شبیه داعش تنها با شکست‌دادن‌ آنها در مکان فیزیکی‌شان و سپس ترک‌کردن محل ممکن نیست.»

یوست هیلترمان، مدیر بخش خاورمیانه اندیشکده «گروه بین‌المللی بحران» نیز در این‌باره گفته است که عقب‌نشینی شتاب‌زده ایالات متحده کردها را بیش از پیش در معرض خطر قرار می‌دهد: «ترکیه و سوریه،‌ هر دو خواهان نابودی یگان‌های مدافع خلق (YPG) به عنوان بازیگری نظامی هستند».

«نیروهای دموکراتیک سوریه» همچنین حدود ۳ هزار اسیر داعشی در اختیار دارند که به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه به دنبال تحویل آنها به دمشق یا آزادکردن‌شان هستند. نگهداری از این زندانیان بار بزرگی بر دوش نیروهای سوریه دموکراتیک است؛‌ به ویژه پس از اعلام خروج قریب‌الوقوع ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی پشتیبان آنها.  اما بسیاری نگران تهدیدهای امنیتی این افراد عضو داعش در صورت آزادی مجدد هستند.

فرانسه که عضوی از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش است، با «نیروهای دموکراتیک سوریه» در نبرد با داعش همکاری می‌کند. یک دستیار مکرون به خبرگزاری فرانسه گفته است که پاریس دغدغه‌های مشابهی با نیروهای کرد شمال سوریه دارد و نگران حمله احتمالی ترکیه و توقف جنگ با داعش است.

گزارش‌هایی از وعده فرانسه برای بر عهده گرفتن نقش آمریکا و حمایت از کردها در برابر حمله احتمالی ترکیه منتشر شده است. این گزارش‌ها رسماً‌ تأیید نشده‌اند.


در همین زمینه:

تشکر روحانی از «مواضع قاطع» اردوغان علیه تحریم‌های آمریکا

مقامات اسرائیلی: خروج آمریکا از سوریه به سود ایران است

Share