Share

گروهی از فعالان حقوق پناهجویان در هلند به یونان می‌روند تا درباره وضعیت نامناسب اردوگاه‌های پناهجویان در یونان اطلاع‌رسانی کنند و ده‌ها پناهجو را در صورت امکان از آنجا به هلند انتقال دهند.

کاروان «بیا بیاوریم‌شان اینجا» در حال حرکت از شهر اوترخت،‌ جمعه ۲۱ دسامبر ــ‌ عکس: توئیتر

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، گروه هلندی «بیا بیاوریم‌شان اینجا» (We Gaan Ze Halen)، یک گروه مدافع حقوق پناهجویان، با کاروانی متشکل از یک اتوبوس و چندین خودرو جمعه ۲۱ دسامبر رهسپار یونان شد.

هدف این فعالان مستقر در آمستردام افزایش آگاهی عمومی نسبت به وضعیت وخیم اردوگاه‌های پناهجویان در جزایر یونانی دریای اژه است. این گروه همچنین می‌خواهد ۱۵۰ پناهجو را سوار خودروهای کاروانش کند و به هلند منتقل کند.

سازمان‌دهندگان تصدیق کرده‌اند که بخت موفقیت‌شان اندک است و منوط به اعطای مجوز از سوی مقام‌های یونانی. اما ریکو فوربرخ، یکی از سازمان‌دهندگان می‌گوید: «کریسمس است، پس بیایید به معجزه باور داشته باشیم!»

بنا به آمار دولت یونان، بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ پناهجو در جزیره‌های یونانی دریای اژه شرقی مستقر هستند، هرچند اردوگاه‌های رسمی تنها برای اسکان ۹ هزار تن ظرفیت دارند.

جزیره لسبوس یکی از این جزیره‌ها است که وضعیت اردوگاه‌های پناهجویان در آن وخیم گزارش شده است. پاپ آنها را با اردوگاه‌های کار اجباری مقایسه کرده بود. سال گذشته اسپیروس گالینوس، شهردار لسبوس مردم را به اعتصاب عمومی فراخوانده بود. او گفته بود لسبوس زندان نیست و پناهجویان باید در سرزمین اصلی مستقر شوند.

این جزیره محلی است که بسیاری از آوارگان جنگ سوریه و عراق و نیز پناهجویان دیگر کشورها همچون افغانستان در مسیر اروپا با قایق‌های بادی لاستیکی به آنجا می‌رسند. آنها از ترکیه به راه می‌افتند و دریای اژه را به سمت یونان، یکی از کشورهای اتحادیه اروپا طی می‌کنند.


در همین زمینه:

اعتصاب عمومی مردم جزیره لسبوس یونان در اعتراض به وضعیت اردوگاه‌های پناهجویان

پاپ: مراکز نگهداری پناهجویان شبیه «اردوگاه‌های کار اجباری» است

Share