Share

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل، مذاکرات هسته‌ای استانبول را "گامی مثبت" توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد این "روند مثبت" در آینده نیز ادامه پیدا کند.

 

به گزارش واحد مرکزی خبر رادیو و تلویزیون دولتی ایران، مشاور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۱ گفت: "این گام مثبتی بود که از سوی گروه ۱+۵ برداشته شد و آن‌ها بعد از ماه‌ها به مذاکره برگشتند و عملاً به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی ایران زبان تهدید را نمی‌پذیرد."

وی افزود: "جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده بود که هر گاه آن‌ها دست از تهدید بردارند و آماده گفت‌وگو شوند، آماده است در چارچوب مقررات بین‌المللی و حقوق حقه خود با آن‌ها مذاکره کند."

علی‌اکبر ولایتی: این گام مثبتی بود که از سوی گروه ۱+۵ برداشته شد و آن‌ها بعد از ماه‌ها به مذاکره برگشتند و عملاً به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی ایران زبان تهدید را نمی‌پذیرد

مشاور آیت‌الله خامنه‌ای گفت: "آن‌ها (گروه ۱+۵) برای نخستین بار تصدیق کردند ایران حق دارد از انرژی هسته‌ای به صورت صلح‌آمیز استفاده کند، جمهوری اسلامی ایران هم از ابتدا چیز دیگری نمی‌گفت."

اشاره ولایتی به سخنان کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که پس از مذاکرات تازه با ایران گفته بود غرب حق دسترسی ایران را به استفاده صلح‌امیز از انرژی هسته‌ای به رسمیت می‌شناسد.

ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان) روز شنبه ۲۶ فروردین سال جاری برای حل و فصل مناقشه اتمی ایران با هم پای میز مذاکره رفتند.

کاترین اشتون بر خلاف مذاکرات پیشین که همواره غیرسازنده نامیده می‌شد، این مذاکرات را "مفید و سودمند" توصیف کرده است.

تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و یک دور نیز در استانبول برگزار شده است.

در تیرماه ۱۳۸۷، مهرماه ۱۳۸۸ و آذرماه ۱۳۸۹ سه دور در ژنو و در بهمن ۱۳۸۹ نیز یک دور در استانبول مذاکرات هسته‌ای برگزار شده است.

دور قبلی مذاکرات که در استانبول برگزار شد، بدون دست‌یابی به نقطه تفاهمی پایان یافت.

با پایان یافتن نشست چند روز پیش استانبول، دور بعدی مذاکرات با ایران سوم خرداد سال جاری خورشیدی در بغداد برگزار خواهد شد.

در همین حال پس از پایان یافتن دور تازه مذاکرات هسته‌ای، علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران گفت در صورتی که غرب تحریم‌ها را لغو کند، تهران برای حل مناقشه اتمی و برداشتن گام‌های بلندتر در مذاکرات بعدی آماده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشنهاد داده است برای حل مناقشه اتمی، ابتدا ایران یک گام بردارد تا آمریکا نیز یک گام بردارد.

قدرت‌های غربی می‌گویند برنامه اتمی ایران ممکن است اهداف نظامی داشته باشد اما تهران برنامه اتمی خود را صلح‌آمیز می‌داند.

با این حال آیت‌الله خامنه‌ای در فتوایی اعلام کرده ایران ساخت سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند. این فتوا در چند هفته گذشته مورد توجه مقام‌های آمریکایی قرار گرفته اما با این وجود ایالات متحده می‌گوید تهران باید در عمل ثابت کند که به دنبال اهداف نظامی در برنامه اتمی‌اش نیست.

 

Share