Share

سپاه پاسداران ایران همزمان با ورود دوباره یک ناو هواپیمابر آمریکایی به آب‌های خلیج فارس پس از هشت ماه، مانوری نظامی با عنوان «پیامبر اعظم ۱۲» در جزیره قشم و آب‌های اطراف آن برگزار کرد.

رزمایش نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم و آب‌های خلیج فارس

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران در خبر پایان این رزمایش نوشت مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران، ظهر امروز (شنبه، اول دی) پس از اجرای برنامه‌ها و اهداف از پیش تعیین شده، با موفقیت در قشم به پایان رسید.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، درباره این رزمایش گفت: «اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است.»

این رزمایش در حالی برگزار شد که کمتر از شش ماه پیش نیز نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس رزمایش برگزار کرده بود.

به گزارش فارس، در این رزمایش غواصان و تکاوران نیروی زمینی سپاه با اجرای عملیات تهاجم به ساحل، تصرف سرزمین و تاسیسات استراتژیک دشمن فرضی را تمرین کرده‌اند:

«غواصان نیروی زمینی سپاه با تخلیه از قایق‌ها در نزدیکی ساحل دشمن، مسافتی را تا ساحل دشمن غواصی کردند و پس از خروج از آب، تهاجم به ساحل و تصرف آن را با استفاده از مهمات واقعی و جنگی تمرین کردند.»

هدف این عملیات «تصرف بخش‌های مهم سرزمین کشور متخاصم» و «تسلط بر تاسیسات و اماکن استراتژیک دشمن اعم از بندرگاه، اسکله و تاسیسات اقتصادی» عنوان شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی، در این مانور نظامی هلی‌کوپترهای نیروی زمینی سپاه نیز به سوی مواضع دشمن فرضی، راکت و موشک شلیک کرده‌اند.

همچنین گزارش شده است در این رزمایش مین‌های ضد ‌هلی‌کوپتر برای اولین بار به صورت عملیاتی به کار گرفته شده‌اند و از مهمات واقعی استفاده شده است.

رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه اما همزمان با ورود ناو هواپیمابر یو اس اس جان ستینیس به خلیج فارس برگزار شد.

رسانه‌های خبری از قول برخی منابع آمریکایی گزارش کرده‌اند هنگام ورود این ناو به تنگه هرمز، قایق‌های تندوری سپاه با نزدیک شدن به آن و شناورهای پشتیانش، قصد داشته‌اند از عملیات این ناو تصویربرداری کنند.

همزمان با ورود ناو یو اس اس جان ستینیس به خلیج فارس، غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا که در منطقه رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ حضور داشته، گفته است:

«نیروهای مسلح جمهوری اسلامی آمادگی رزمی لازم و کافی را برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی دارند.»

تغییر آرایش نظامی ایالات متحده در خلیج فارس و ورود ناو هواپیمابر این کشور به منطقه، همزمان با دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده برای خروج ۷ هزار نفر از نیروهای این کشور از افغانستان و همین‌طور دستور او به وزارت دفاع برای ایجاد آمادگی به منظور خروج فوری نیروهای آمریکایی از شمال سوریه است.

  • در همین زمینه

۷ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند

Share