Share

سعید سهیلی، کارگردان فیلم "گشت ارشاد" به بهانه متوقف شدن اکران این فیلم، با انتشار نامه‌ای، گلایه خود را نسبت به شهردار تهران، برخی چهره‌های مذهبی، انصار حزب‌الله و اهالی سینما اعلام کرد.

به گزارش تارنمای کافه سینما، پس از پایان نمایش فیلم سینمایی "گشت ارشاد" در سینماهای تهران، سعید سهیلی کارگردان این فیلم به بهانه متوقف شدن اکران فیلمش، نامه‌ای گلایه‌آمیز، خطاب به منتقدان و اعتراض‌کنندگان این فیلم، از جمله شهردار تهران، برخی چهره‌های مذهبی، انصار حزب‌الله و نیز اهالی سینما منتشر کرد.

انصار حزب‌الله یکی از گروه‌های معترض به فیلم "گشت ارشاد" بود که در آخرین روزهای اسفندماه سال گذشته با تجمع در میدان انقلاب تهران، خواهان توقف نمایش آن‌ شد.

سهیلی در بخشی از این نامه خطاب به انصار حزب‌الله نوشت: "«آقای انصار»، نمی‌دانم پشت این چهره‌ای که گاه‌وبیگاه ظهور می‌کند دقیقاً کیست و مرامش چیست. کم‌سواد است یا بی‌سواد. جبهه دیده است یا جبهه ندیده. اما این را خوب می‌دانم هر که هستی، کوچکی و ناچیز."

وی انصار حزب‌الله را "دون کیشوتی که احساس جنگاوری می‌کند" نامید که "هیچ‌گاه با هویت آشکار پیش نمی آید" و خطاب به آن گفت: "به همین دلیل پشت ارزش‌های انقلابی و اسلامی و خون شهدا و ولایت پنهان می‌شوی و «هل من مبارز» می‌طلبی."

کارگردان "گشت ارشاد" احمد علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه مشهد را نیز مورد انتقاد قرار داد و نوشت در طول انقلاب نه نامی از وی شنیده و نه وی را دیده است

سهیلی ادامه داد: "کاش یک بار جرأت می‌کردی و با هویت واقعی‌ات به میدان می‌آمدی تا همگان بدانند چند مرده حلاجی."

این کارگردان در ادامه، همراهی محمدباقر قالی‌باف، شهردار تهران را با "حرکات غیرقانونی و خودسرانه جریانی بی‌منطق علیه آثار هنری" بسیار دور از انتظار جامعه هنرمندان توصیف نمود.

در پی اعتراض‌های تند برخی نهادها و شخصیت‌های دینی، سازمان سینمایی سوره حوزه هنری وابسته به شهرداری تهران با انتشار اطلاعیه‌ای نمایش فیلم‌های "گشت ارشاد" و "خصوصی" به کارگردانی محمدحسین فرح‌بخش را به‌خاطر داشتن مضمون "غیردینی و ناهنجار" در سالن‌های زیرمجموعه خود در سراسر کشور متوقف کرد.

سعید سهیلی همچنین احمد علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه مشهد را نیز مورد انتقاد قرار داد و نوشت در طول انقلاب نه نامی از وی شنیده و نه وی را دیده است.

وی خطاب به امام جمعه مشهد نوشت: "در آن سال‌های سرنوشت‌ساز انقلاب شما کجا تشریف داشتید؟! به کدام بیت رفت و آمد داشتید و با چه کسانی نشست و برخاست می‌کردید که هیچ وقت نامی از شما در میان نبود."

احمد علم‌الهدی و برخی دیگر از امام جمعه‌های شهرهای ایران، از جمله احمد خاتمی، امام جمعه تهران بیشترین حملات را به نمایش فیلم "گشت ارشاد" کردند.

به‌دستور علم‌الهدی بود که نمایش این فیلم در سینماهای مشهد ممنوع اعلام گردید.

سهیلی در بخش دیگری از این نامه اهالی سینما را "آقای سینما" خطاب کرد و گفت: "گرچه اقلیتی نه چندان منسجم از شما در نکوهش این قانون‌شکنی موضع‌گیری کردید، اما بخش عظیمی از شما سکوت مرگباری داشتید. شما که همیشه برای کوچک‌ترین اتفاقات این سینما، چپ و راست بیانیه می‌دادید، این روزها کجا بودید؟"

پیش از این سعید سهیلی، در روزهای نخست سال جاری با انتشار بیانیه‌ای اعتراض‌آمیز، توقف اکران این فیلم در سینماها را نشانه‌ای از "بی‌قانونی" خوانده بود.
 

Share