Share

معاون هماهنگ‌کننده ارتش هشدار داد که ایران اجازه نخواهد داد ناو هواپیمابر «استنیس» به آبهای سرزمینی‌اش نزدیک شود. استنیس پس از ماه‌ها غیبت به خلیج فارس بازگشته است. حضور دوباره این ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس در حالی صورت می‌گیرد که در ماههای پیش گزارشهایی مبنی بر کاهش حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس منتشر شده بود.

نیروهای سپاه در خلیج فارس – عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا)، دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران درباره ورود ناو هواپیمابر استنیس به خلیج‌فارس گفت:

«به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم ناو هواپیمابر استنیس به آبهای سرزمینی ما نزدیک شود. ما در خلیج فارس بر اساس قوانین دریایی، آب‌های سرزمینی داریم و خارج از آب‌های سرزمینی ما، دریای آزاد محسوب می‌شود و هر کس می‌تواند آنجا دریانوردی کند، همانطور که ما می‌توانیم در آب‌های آزاد دریانوردی کنیم».

سیاری در عین حال تصدیق کرد که آبهای آزاد به روی همه باز هستند: «وقتی ما گفتیم به اقیانوس اطلس رفته و نزدیک مرزهای استکبار جهانی ناوهای ما دریانوردی می‌کنند بر اساس همین قانون دریانوردی در آب‌های آزاد بود.»

در روزهای گذشته ورود ناو هواپیمابر آمریکایی خبرساز شده بود. همزمان با ورود ناو هواپیمابر یو اس اس جان استنیس به خلیج فارس، نیروی زمینی سپاه رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ را برگزار کرد. برخی رسانه‌ها از شلیک راکت و به پرواز درآوردن پهباد از سوی نیروهای سپاه پاسداران ایران خبر دادند.

«استنیس» پس از یک دوره غیبت طولانی روز جمعه به آب‌های خاورمیانه بازگشت. رزمایش سپاه پاسداران با نام «پیامبر اعظم۱۲» از ۲۴ آذر آغاز شد و شنبه اول دی به پایان رسید. رسانه‌های خبری از قول برخی منابع آمریکایی گزارش کرده‌اند هنگام ورود ناو استنیس به تنگه هرمز، قایق‌های تندوری سپاه با نزدیک شدن به آن و شناورهای پشتیبانش، قصد داشته‌اند از عملیات این ناو تصویربرداری کنند.

این رویدادها به گمانه‌زنی‌ها درباره درگیری‌های احتمالی میان نیروهای آمریکایی و ایرانی در خلیج فارس دامن زد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در توضیح عملیات پیامبر اعظم ۱۲ گفته بود که « دفاع ما ترکیبی از آفند و پدافند است که سبقه آفند آن از پدافند بیشتر است». او توضیح داده بود که این نوعی رونمایی از «عملیات تهاجمی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی» است.

اشتباه محاسباتی: رویارویی نظامی

فرماندهان نیروی دریایی آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت اشتباه محاسباتی، برخوردهای غیرحرفه‌ای قایق‌های ایرانی در آینده می‌تواند به رویارویی نظامی بینجامد.

قایق‌های تندرو سپاه در سال‌های گذشته در گروه‌های بیست یا سی‌تایی به ناوهای آمریکایی نزدیک می‌شدند. تنها در سال ۲۰۱۶ قایق‌های تندروی سپاه دست‌کم ۳۵ مورد برای کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس ایجاد مزاحمت کردند.

روابط تهران و واشنگتن در ماه‌های پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تنش‌آلودتر شده‌است. آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه برنامه موشکی ایران وضع کرده،‌ تحریم‌های هسته‌ای را بازگردانده و سپاه پاسداران را عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه خوانده است.

پس از بر سر کار آمدن او که از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای با ایران بود، تنش بین نیروهای دریایی ایران و کشتی‌های آمریکایی کاهش یافت. گزارش‌ها از توقف این تنش‌ها در هراس از برهم‌خوردن «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) حکایت داشت.

اما بعد از یک دوره آرامش، رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ایران شنبه هفتم مهر ویدئویی منتشرنشده از تنش قایق‌های تندرو با کشتی‌های آمریکایی در خلیج فارس منتشر کردند. این ویدئو تصاویری از تنش قایق‌های سپاه با ناو هواپیمابر «تئودور روزولت»، یکی از بزرگترین رزم‌ناو‌های جهان و نیز بازرسی یک کشتی باربری متعلق به آمریکا را در برداشت.

حال به نظر می‌رسد نگرانی‌های ایران از خروج آمریکا از برجام پس از وقوع این اتفاق دیگر محلی از اعراب ندارد. دونالد ترامپ در نوامبر امسال تحریم‌های ایران را بازگرداند. تحریم‌ها توانایی ایران برای فروش نفت را به شدت محدود می‌کند.

ایران تهدید کرده که در صورت ناتوانی در صادرات نفت بر اثر اجرای این دور از تحریم‌ها، تنگه هرمز را خواهد بست. این تهدید اما با واکنش تند ترامپ مواجه شد و نیروی دریایی آمریکا هم اعلام کرد که برای تضمین باز ماندن راه عبور کشتی‌های تجاری طبق قوانین بین المللی آماده‌ است.

بازگشت ناو هواپیمابر به خلیج فارس

ایالات متحده با آغاز دور جدید تحریم‌ها حضور نظامی خود در خاورمیانه را کاهش داد. آمریکا پس از خروج رزمناو هواپیمابر «تئودور روزولت»، یکی از بزرگترین‌ها از نوع خود در جهان در مارس/ فروردین سال جاری، هیچ ناوگروه هواپیمابری در خلیج فارس نداشت.

همزمان منابع وال استریت ژورنال به این روزنامه گفته‌ بودند که هواپیمابرهای آمریکا، حامل هزاران خدمه و ده‌ها جنگنده و موشک و دیگر سلاح‌های ضروری برای درگیری در یک تقابل نظامی بزرگ، که همواره حضور مستمری در خلیج فارس داشتند، در حال خروج از منطقه هستند.

برخی از منابع خبری دلیل خروج نیروهای آمریکایی از خلیج فارس را تغییر استراتژی امنیت ملی این کشور می‌دانستند. اما اکنون بازگشت ناو هواپیمابر استنیس آمریکا بار دیگر آمادگی نظامی این کشور در خلیج فارس را به نمایش می‌گذارد.

سیاری در خصوص ورود ناو استنیس به خلیج فارس گفته: «پاسخ نیروهای مسلح به این است که ما بیدی نیستیم که با این بادها بلرزیم. این ناو ده ماه در خلیج فارس نبوده و اکنون به این منطقه آمده است اما مشابه این ناو در منطقه بوده است.»

تغییر آرایش نظامی ایالات متحده در خلیج فارس و ورود ناو هواپیمابر این کشور به منطقه، همزمان با دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده برای خروج ۷ هزار نفر از نیروهای این کشور از افغانستان و همین‌طور دستور او به وزارت دفاع برای ایجاد آمادگی به منظور خروج فوری نیروهای آمریکایی از شمال سوریه است.


در همین زمینه:

سپاه پاسداران همزمان با ورود ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج‌فارس مانور نظامی برگزار کرد

وال ‌استریت ژورنال: آمریکا نیروهای نظامی‌اش را از خلیج فارس خارج می‌کند

Share