Share

صادق خان، شهردار مسلمان لندن خواهان آزادی فوری نازنین زاغری‌ـ‌رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در زندان اوین شد. زاغری که به زودی ۴۰ ساله خواهد شد، می‌تواند بر اساس قوانین جمهوری اسلامی مشمول آزادی مشروط شود.

نازنین زاغری همراه همسر و فرزندش ــ عکس از آرشیو

صادق خان دوشنبه ۲۴ دسامبر / سوم دی در پیامی توئیتری نوشت:

«نازنین زاغری‌ـ‌رتکلیف به اشتباه برای بیش از دو سال در یک زندان ایران محبوس شده است. چند روز پیش از تولد او در روز باکسینگ [۲۶ دسامبر]، هم‌صدا با شوهرش ریچارد رتکلیف آزادی،‌ خواستار آزادی فوری او هستم تا بتواند به خانه بازگردد.»


به گزارش شبکه خبری «بی‌بی‌سی» جهانی، خان با همسر نازنین زاغری دیدار کرد و از فشار بر مقام‌های ایرانی جهت آزادی زاغری در آستانه کریسمس حمایت کرد. او زندانی‌کردن زاغری را «به مسخره‌گرفتن عدالت» خواند.

نازنین زاغری ۲۶ دسامبر، برابر با روز باکسینگ، یک روز تعطیل عمومی در بریتانیا ۴۰ ساله خواهد شد.

نازنین زاغری-راتکلیف، مدیر پروژه در بنیاد خیریه تامسون رویترز، در آوریل سال ۲۰۱۶ پس از سفر به ایران و هنگام خروج از کشور، همراه دختر خردسالش در فرودگاه «خمینی» بازداشت و روانه زندانی در کرمان شد و سپس از آنجا به زندان اوین منتقل شد.

مقامات جمهوری اسلامی او را متهم به «تلاش برای توطئه و براندازی نظام» کرده‌اند. این ادعا همواره از سوی زاغری، خانواده‌اش و مقام‌های بریتانیایی رد شده‌ است. آنها تاکید کرده‌اند که حضور نازنین زاغری در ایران تنها برای دیدار با خانواده‌اش بوده است.

با وجود این دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، نازنین زاغری را به پنج سال زندان محکوم کرد.

اما این شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در زندان اوین بیش از نیمی از حکم پنج سال حبس خود را تحمل کرده و مشمول قانون آزادی مشروط می‌شود. محمود بهزادی راد، وکیل مدافع او سه‌شنبه ۲۷ آذر گفت درخواست آزادی مشروط برای او به دادستانی تهران ارسال شده و منتظر پاسخ این نهاد قضائی است.


در همین زمینه:

آزادی مشروط نازنین زاغری در صورت موافقت دادستان تهران

Share