Share

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران افزایش احتمالی قیمت بنزین در بودجه ۱۳۹۸ را تکذیب کرد، اما گفت که «مطالبه جدی از دولت برای افزایش قیمت سوخت وجود دارد». وزیر نفت هم گفته که دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران،در صحن مجلس شورای اسلامی- ۴ دی ۱۳۹۸

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران شامگاه سه‌شنبه ۴ دی در یک برنامه تلویزیونی، جزئیات بیشتری از بودجه ۱۳۹۸ را بیان کرد.

به گفته نوبخت، میزان صادرات نفت در بودجه سال آینده حدود یک میلیون بشکه کاهش خواهد یافت. دولت میزان صادرات روزانه نفت را یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برآورد کرده است. در بودجه سال جاری، صادرات روزانه ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت برآورد شده بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه قیمت برآوردی هر بشکه نفت را ۵۵ دلار اعلام کرد. میزان درآمد نفتی دولت جمهوری اسلامی برای سال آینده ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده که ۶ میلیارد دلار کمتر از رقم تعیین شده در بودجه ۱۳۹۷ است.

به گفته او بودجه با توجه به «تحریم‌های امریکا» بسته شده و در بودجه دستگاه‌های اجرایی ۲۷ میلیارد تومان «صرفه‌جویی» خواهد شد.

دولت همچنین بودجه برخی از نهادها و بنیادهای مذهبی را کاهش داده، با این حال بودجه سپاه پاسداران در مقایسه با امسال ۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

نوبخت افزایش درآمدهای مالیاتی را یکی دیگر از راهکارهای دولت برای جبران کاهش درآمدهای نفتی اعلام کرد. به گفته او درآمدهای مالیاتی دولت در سال آینده ۱۱ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه میزان یارانه پنهان و معافیت مالیاتی در اقتصاد ایران را به ترتیب ۹۳۴ هزار میلیارد و ۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان  اما جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران صبح سه‌شنبه ۴ دی از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواسته بود که در باره معافیت‌های مالیاتی شفاف‌سازی کند تا «مردم بدانند کدام دستگاه‌ها فرار مالیاتی دارند».

بنزین گران نمی‌شود

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت در لایحه بودجه افزایش قیمت بنزین را پیش‌بینی نکرده، اما در ادامه افزایش قیمت بنزین به منظور کاهش قاچاق را «مطالبه جدی که از دولت وجود دارد» خواند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران هم عصر سه‌شنبه۴ دی  به خبرگزاری فارس گفت که قیمت حامل‌های انرژی گران نخواهد شد. این اظهارات در حالی است که قیمت گازوئیل و عوارض آب در لایحه پیشنهادی دولت به ترتیب ۲۰ و ۳۳ درصد افزایش یافته است.

احد آزادی‌خواه، نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی هم نمایندگان را مخالف «افزایش یکباره قیمت بنزین» خواند و گفت که دولت باید ساز و کاری ایجاد کند تا خانواده‌هایی که خودرو شخصی ندارند، بتوانند سهم خود را از یارانه بنزین دریافت کنند.

دولت جمهوری اسلامی ایران از یک ماه قبل طرح توزیع کارت‌های سوخت را باردیگر اجرایی کرد. همزمان با اجرای این طرح، علی مطهری، نایب رئیس مجلس گفته بود که بنزین با سه نرخ متفاوت عرضه خواهد شد.

بسته ویژه معیشت و تولید

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت ۱۴ میلیارد دلار ارز به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای «تامین معیشت مردم» در نظر گرفته است.

او گفت: این اعتبار برای واردات ۲۵ قلم کالای مورد نیاز مردم و کمک غیرمستقیم به سبد غذایی است.

دولت جمهوری اسلامی از نیمه دوم امسال به منظور جبران کاهش قدرت خرید مزدبگیران توزیع بسته‌های حمایتی را در دستور کار قرار داد.

به گفته نوبخت این سیاست در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. دولت همچنین برای حمایت از واحدهای تولیدی ۶۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است. این مبلغ به صورت «کمک‌های بلاعوض و یا وام ارزان قیمت» در اختیار واحدهای تولیدی قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این دولت یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به منظور «حفظ اشتغال موجود» برداشت خواهد کرد. نوبخت گفت که مجوز برداشت این مبلغ از رهبر جمهوری اسلامی گرفته شده است.

به گفته او، دولت در سال آینده یک میلیون و ۷۷ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد و برای این کار اعتبار ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.


در همین زمینه:

بودجه ۹۸: سپاه ۵ هزار میلیارد تومان بیشتر اعتبار می‌گیرد

Share