Share

کشاورزان ورزنه و خوراسگان در استان اصفهان بار دیگر در اعتراض به عدم تأمین حق‌آبه دست به تجمع زدند. نمایندگان استان اصفهان نیز که در اعتراض به بی‌توجهی دولت به مشکل بی‌آبی این استان استعفا داده‌اند، خواهان به جریان افتادن روند رسمی استعفا هستند.

تصویری از آغاز تجمع کشاورزان در ورودی ورزنه اصفهان، ششم دی ــ عکس: تلگرام

بر اساس ویدئوها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، کشاورزان ورزنه و خوراسگان صبح پنج‌شنبه ششم دی در ورودی شهر ورزنه بار دیگر در اعتراض به بی‌آبی تجمع کردند.

کشاورزان معترض می‌گویند که انتقال آب اصفهان به یزد به کمبود آب مورد نیاز آنها برای ادامه کارشان انجامیده است. مهم‌ترین خواسته آنها حق‌آبه‌شان از زاینده‌رود است.

  • ویدئویی از اعتراضات کشاورزان ورزنه، پنج‌شنبه ششم دی:

کشاورزان اصفهان فروردین سال جاری و اسفند گذشته در اعتراض به عدم تامین حق‌آبه بارها تجمع کردند. اما دور جدید اعتراض‌ها از پایان شهریورماه و پس از مخالفت نمایندگان اصفهان در مجلس با طرح پیشنهادی استاندار برای تأمین حق‌آبه آغاز شد.

محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان گفته بود با اجرای مدیریت پساب و بازچرخانی آب خاکستری از طریق لوله‌گذاری در سطح زاینده‌رود مشکل حق‌آبه را حل خواهد کرد. شماری از نمایندگان اصفهان که مخالف طرح هستند، خواهان دخالت سپاه برای تأمین حق‌آبه شده‌اند. مهرعلیزاده بازنشسته شد و اجرای طرح بازچرخانی آب نیز آینده روشنی ندارد.

استانداری اصفهان برای حل بحران بی‌آبی طرح‌های هفتگانه‌ای دارد که به جز استفاده بهینه از آب خاکستری،‌شامل تامین منابع آبی جدید، مدیریت مصرف بهینه، ساماندهی زاینده‌رود، مدیریت برداشت از حوضه این رودخانه (پایش، کنترل و توزیع عادلانه) جریان دائمی آب در زاینده‌رود (شامل محدوده شهر اصفهان) و رساندن آب دائمی به تالاب گاوخونی می‌شود. اما این طرح‌ها تاکنون ثمر نداده است.

۱۴ آذر، ۱۹ نماینده اصفهان در رابطه با بحران آب این استان استعفا دادند. آنها می‌گویند دولت به مسئله بحران آب این استان بی‌توجه است و به وعده‌هایش به آنها برای حل مسئله عمل نکرده. یکی دیگر از اعتراض‌های آنان توقف طرح انتقال آب کارون به زاینده‌رود اصفهان بود. طرحی که کارشناسان محیط زیست آن را غیرعملی و موجب کم‌آبی بیشتر کارون می‌دانند:

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد پنج‌شنبه ششم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم گفت که « خواسته نمایندگان اصفهان از رئیس مجلس این است که طبق قانون استعفا نمایندگان به جریان بیفتد. طبق قانون رئیس مجلس باید هفته آینده استعفای نمایندگان استان اصفهان را در صحن علنی اعلام وصول کند تا در دستور کار پارلمان قرار گیرد.»

او خواسته‌های نمایندگان معترض برای پس‌گرفتن استعفاء را «اصلاحات لازم در بودجه» در رابطه با حل مشکل آب اصفهان و «دستور ایجاد ستاد احیای زاینده‌رود» خواند و گفت: «در صورتی که این خواسته‌ها عملیاتی شود آن زمان استعفا را پس می‌گیریم و در غیر اینصورت مسیر را ادامه می‌دهیم.»

هرچند مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفته بود حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ۲۷ آذر دستور تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود را داده است. او ادعا کرده بود پس از این دستور، نمایندگان استعفای خود را پس گرفته‌اند که این موضوع تکذیب شد.

  • ویدئویی از شکایت یک پیرمرد کشاورز خوراسگانی درباره مشکل بی‌آبی، پنج‌شنبه ششم دی:


در همین زمینه:

تنش در مجلس بر سر استعفای نمایندگان اصفهان

Share